اشپیگل: آلمان گفتگوی حزب‌الله و سفارت ایران درباره حمله شیمیایی سوریه را شنود کرده است

Image caption دفتر سرویس اطلاعاتی آلمان فدرال

هفته‌نامه آلمانی اشپیگل در گزارشی مدعی شده است که سرویس اطلاعاتی آلمان حکومت بشار اسد را مسئول حمله شیمیایی در حومه دمشق می‌داند.

مطابق این گزارش، گرهارد شیندلر، رئیس سازمان اطلاعاتی آلمان (BND) در جلسه‌ای محرمانه با نمایندگان مجلس این کشور گفته است که این سازمان، گفتگوی تلفنی یک عضو ارشد حزب‌الله لبنان با سفارت ایران را شنود کرده و به این نتیجه رسیده که حمله شیمیایی به حومه دمشق کار حکومت بشار اسد بوده است.

به گزارش اشپیگل، آقای شیندلر گفته است که عضو حزب الله در این مکالمه می گوید که بشار اسد کنترل اعصاب خود را از دست داده و با صدور دستور استفاده از سلاح شیمیایی، مرتکب "اشتباهی بزرگ" شده است.

گفته شده که سرویس اطلاعاتی آلمان بنا به شواهدی دیگر معتفد است که در این حملات از گاز سارین استفاده شده است.

مقام‌های آلمانی تاکنون رسما درباره اینکه چه کسی مسئول حمله شیمیایی بوده است اظهارنظر نکرده‌اند.

دولت‌های ایالات متحده، بریتانیا و فرانسه با قاطعیت می‌گویند که حکومت سوریه مسئول حمله شیمیایی احتمالی در حومه دمشق بوده است.

پیش از این گزارش شده بود که آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در گفتگوی تلفنی با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، خواستار این شده که تصمیم‌گیری درباره سوریه از مجرای شورای امنیت سازمان ملل انجام بگیرد.

روسیه می‌گوید که اگر آمریکا شواهدی مبنی بر مسئولیت حکومت سوریه در حمله شیمیایی در دست دارد باید این شواهد را در اختیار دیگر کشورها بگذارد. جان کری، وزیر خارجه آمریکا، گفته بود که آمریکا این شواهد را در اختیار روسیه گذاشته، اما روسیه آگاهانه از پذیرش این مسئله سر باز می‌‌زند.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه این گفته آقای کری را "عجیب" خوانده بود.

مطالب مرتبط