رای مجلس نمایندگان برزیل به منع رای‌گیری مخفی در کنگره

Image caption معترضان برزیلی در مقابل ساختمان کنگره این کشور

مجلس نمایندگان برزیل به ممنوع‌شدن رای‌گیری مخفی در کنگره این کشور رای داده است.

این یکی از خواسته‌های کلیدی معترضان برزیلی بود که در ماه ژوئیه در چند شهر بزرگ این کشور تظاهرات کردند.

اکنون باید سنای برزیل هم به این ممنوعیت رای مثبت دهد تا به قانون تبدیل شود.

معترضان برزیلی در تظاهرات خود می‌گفتند که خواستار شفافیت بیشتر هستند تا بدانند نمایندگان آنان در کنگره، در مسائل کلیدی چه موضعی می‌گیرند.

قانون‌گذاری در برزیل، بر عهده "کنگره ملی" است که از مجلس نمایندگان و مجلس سنا تشکیل شده است.

این متمم قانون اساسی برزیل برای منع رای‌‌گیری مخفی، ابتدا هفت سال پیش ارائه شد ولی از آن‌زمان در مجلس نمایندگان برزیل معطل مانده بود.

اما در آخرین ساعات شام‌گاه سه‌شنبه سوم سپتامبر، مجلس نمایندگان برزیل به اتفاق آرا به این متمم رای مثبت داد.

چند روز پیش از این مجلس نمایندگان برزیل در یک رای‌گیری مخفی، به نیتان دونادون، عضو کنگره برزیل، اجازه داد در سمت خود باقی بماند.

آقای دونادون در حال سپری‌کردن ۱۳ سال حبس به جرم فساد مالی است. او اولین عضو کنگره برزیل است که از زمان احیای دموکراسی در این کشور در دهه ۱۹۸۰ میلادی، به زندان می‌رود.

Image caption معترضان برزیلی سیاستمداران کشورشان را به فساد گسترده متهم کرده‌اند

هنریک آلوس، رئیس کنگره برزیل، گفته است آن رای، ضربه‌ای به اعتبار قانون‌گذاران برزیلی بوده است.

به گفته او، "اعتبار مجلس نمایندگان برزیل هیچ‌گاه این‌قدر مخدوش نبوده است."

نیتان دونادون و برخی دیگر از اعضای کنگره برزیل در دادگاه محکوم شده‌اند ولی همچنان عضو کنگره هستند. این موضوع به عنوان توهینی به معترضان برزیلی قلم‌داد شده است.

صدها هزار برزیلی در ماه ژوئیه امسال در شهرهای عمده این کشور همچون سائو پائولو، ریو دو ژانیرو و سالوادور تظاهرات کردند و خواستار اصلاحات گسترده در حوزه آموزش، تامین اجتماعی، و حمل و نقل عمومی شدند.

آنها همچنین خواستار پایان فساد مالی گسترده در همه سطوح بخش دولتی برزیل شدند.

در حال حاضر رای‌گیری مخفی در کنگره برزیل به قانون‌گذارانی که به فساد متهم هستند اجازه می‌دهد در قدرت باقی بمانند چون همکاران آنها می‌توانند به نفع تداوم حضور این چهره‌ها در کنگره رای دهند بدون آن‌که شناخته شوند و در این باره به رای‌دهندگان خشمگین پاسخ‌گو باشند.

حالا این متمم باید در سنای برزیل به رای گذاشته شود که برخی از اعضای آن، منتقدش هستند. آنان می‌گویند با چنین قانونی، سخت‌تر می‌توانند "با توجه به خرد خود" رای دهند.

خوآئو فله، خبرنگار بی‌بی‌سی برزیل، می‌گوید رای مجلس نمایندگان این کشور به منع مخفی‌بودن رای‌گیری در کنگره، تلاشی برای جبران انتقادهایی بوده که کنگره برزیل اخیرا با آنها مواجه بوده است.

معترضان برزیلی گفته‌اند قصد دارند در "روز استقلال" که سه روز دیگر در هفت سپتامبر است، در سرتاسر کشور به خیابان‌ها بیایند و تظاهرات کنند.

مطالب مرتبط