اوباما: بی تفاوتی به حمله شیمیایی در سوریه مشوق حملات مشابه است

اوباما
Image caption اوباما همسویی رئیس جمهوری و کنگره را باعث بروز واکنش نیرومندتر نسبت به سوریه دانسته است

رئیس جمهوری آمریکا هشدار داده است که بی‌تفاوتی نسبت به استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه احتمال وقوع حملات مشابه را در آینده بیشتر می‌کند.

آقای اوباما که به سوئد سفر کرده، روز چهارشنبه، ۱۳ شهریور (۴ سپتامبر) در مصاحبه مطبوعاتی مشترک با نخست وزیر آن کشور گفت که ایالات متحده "با درجه بالای اطمینان" معتقد است که حمله شیمیایی دو هفته پیش در نزدیکی پایتخت سوریه به دست دولت حکومت سوریه صورت گرفته است.

وی تاکید کرد که ایالات متحده مایل است جامعه جهانی در اقدام برای جلوگیری از تکرار واقعه‌ای مشابه به او بپیوندد.

رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد که کاربرد اسلحه شیمیایی توسط دولت سوریه اعتبار جامعه جهانی در منع استفاده از این نوع تسلیحات را در معرض آزمون قرار داده و افزود که لازم است جهانیان در قبال این مساله دست به اقدام بزنند و به اظهارنظر لفظی بسنده نکنند.

آقای اوباما گفت که انتظار دارد کنگره ایالات متحده پیشنهاد عملیات محدود نظامی علیه سوریه را تصویب کند و افزود که اگر رئیس جمهوری و کنگره آمریکا دست در دست هم عمل کنند، واکنش این کشور نیرومندتر خواهد بود.

وی درعین حال یادآور شد که رئیس جمهوری آمریکا به عنوان فرمانده کل قوا، حق تصمیم‌گیری در مورد عملیات نظامی را دارد.

Image caption بین پوتین و اوباما در مورد سوریه اختلاف نظر عمیق وجود دارد

قرار است باراک اوباما در پایان دیدار از سوئد، برای شرکت در اجلاس سران و رهبران کشورهای عضو گروه ۲۰ - متشکل از کشورهای عمده صنعتی و تعدادی از کشورهای رو به رشد جهان - به سن‌پترزبورگ در روسیه عزیمت کند.

این اجلاس روز پنجشنبه کار خود را آغاز می کند و دستور کار اصلی آن، مسایل اقتصادی و زیست محیطی است.

در عین حال، انتظار می‌رود که بحران شیمیایی سوریه دست کم در حاشیه اجلاس مورد گفتگو قرار گیرد در حالیکه بین شرکت‌کنندگان اصلی در مورد نحوه واکنش به این مساله تفاوت نظر عمده وجود دارد.

در حال حاضر، فرانسه کاملا از اقدام نظامی علیه سوریه حمایت می کند و آماده مشارکت در چنین عملیاتی است. دولت بریتانیا نیز حکومت سوریه را مسئول حمله شیمیایی به مردم آن کشور می‌داند اما به دلیل مخالفت پارلمان، قادر به شرکت در عملیات نظامی نیست. برخی دیگر از کشورهای غربی شرکت در چنین عملیاتی را به تایید شورای امنیت سازمان ملل مشروط کرده‌اند.

روسیه و چین، که با حکومت بشار اسد در سوریه روابط نزدیک دارند، با هر نوع عملیات نظامی علیه سوریه مخالفت کرده‌اند.

روز چهارشنبه، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، در مصاحبه‌ای گفت که حمله نظامی به سوریه بدون قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل، غیرقانونی است.

وی همچنین تلویحا از واکنش روسیه به حمله نظامی آمریکا به سوریه سخن گفت و از جمله اظهار داشت که ممکن است دولت او موضوع فروش تجهیزات پیشرفته موشکی به "مناطق حساس" را در نظر بگیرد.

روسیه اجرای قرارداد ایجاد شبکه ضدهوایی اس-۳۰۰ در ایران و سوریه را به حالت تعلیق درآورده است.

مطالب مرتبط