نواز شریف: از ارتش در کراچی استفاده نمی‌کنیم

نواز شریف نخست وزیر پاکستان
Image caption آقای شریف در یک جلسه کم سابقه کابینه در کراچی شرکت کرده است

نواز شریف، نخست وزیر پاکستان استفاده از ارتش را برای بهبود وضعیت امنیتی در بندر جنوبی کراچی منتفی دانسته است.

آقای شریف که برای بررسی وضعیت امنیتی کراچی به این شهر رفته است این سخنان را پس از جلسه امنیتی باحضور برخی از اعضای کابینه اعلام کرد.

نخست وزیر پاکستان البته افزوده است که دولت در حال بررسی استفاده از نیروهای شبه نظامی رسمی موسوم به "رنجرها" برای کمک به بهبود امنیت در کراچی است.

به گفته ناظران آقای شریف با اعلام اینکه از ارتش برای کمک به بهبود وضعیت امنیتی استفاده نمی‌کند، تلاش دارد تا اوضاع امنیتی در این شهر را قابل کنترل نشان دهد.

بندر جنوبی کراچی سال‌هاست که صحنه خشونت‌های مختلف است.

بر اساس برخی از آمارها در شش ماه اول سال جاری میلادی دست کم یک‌هزار نفر در این شهر کشته شده‌اند.

بیشتر این خشونت‌ها به ستیزه جویان مخالف دولت و رقابت گروه‌های تبهکار و همچنین درگیری‌های احزاب رقیب در این شهر نسبت داده می‌شود.

بندر جنوبی کراچی با بیش از هیجده میلیون نفر جمعیت از اهمیت زیادی برای پاکستان برخوردار است بویژه اینکه این شهر مرکز بازار بورس پاکستان است و از آن به عنوان پایتخت اقتصادی کشور نام برده می شود.

بخش عمده درآمد مالی دولت پاکستان از منابع مختلف مالی و تجاری این شهر تامین می‌شود و بنابر این نبود امنیت در این شهر به خصوص بر سرمایه گذاری‌ها تاثیر زیادی می‌گذارد.

به گفته ناظران سفر آقای شریف به کراچی و تشکیل جلسه‌ کم سابقه کابینه دولت در این شهر نشانگر عزم دولت برای ایجاد امنیت در آن است اما همین ناظران می‌گویند که با توجه به عمق خشونت‌ها و درگیری‌های مختلف در این شهر آقای شریف و تیم امنیتی او با مشکلات زیادی روبرو خواهند بود.

مطالب مرتبط