اجلاس رهبران گروه ۲۰ در سایه بحران شیمیایی سوریه آغاز شد

پوتین و شی
Image caption پوتین با شی: پوتین خشمگین از "دروغگویی" آمریکاییان و شی دلواپس افزایش بهای نفت است

اجلاس سالانه گروه ۲۰ در حالی کار خود را در روسیه آغاز کرده است در حالیکه نحوه برخورد با بحران سوریه باعث اختلاف نظر عمیق بین آنها شده و رئیس جمهوری روسیه مقامات آمریکایی را به دروغگویی متهم کرده است.

روز پنجشنبه، ۱۴ شهریور (۵ سپتامبر)، نخستین نشست عمومی اجلاس سالانه سران و رهبران کشورهای عضو گروه ۲۰ متشکل از قدرت‌های عمده اقتصادی و مالی و تعدادی از کشورهای رو به رشد جهان به سخنرانی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، در شهر سن‌پترزبورگ آغاز به کار کرد.

سران، رهبران و مقامات ارشد کشورهای آمریکا، آلمان، استرالیا، ایتالیا، بریتانیا، ژاپن، فرانسه، کانادا، کره جنوبی، روسیه، چین، آرژانتین، آفریقای جنوبی، اندونزی، برزیل، ترکیه، عربستان سعودی، مکزیک، هند و اتحادیه اروپا در این اجلاس دو روزه شرکت دارند.

دستور کار اصلی اجلاس گروه ۲۰ بررسی شرایط اقتصاد جهانی و مذاکره پیرامون یافتن راهبردهایی برای افزایش رشد اقتصادی است اما با توجه به موضعگیری‌های متفاوت کشورهای شرکت کننده بر سر مساله کاربرد اسلحه شیمیایی در سوریه، انتظار می‌رود این اجلاس تحت‌الشعاع این بحران قرار گیرد.

در گردهمایی‌های رهبران گروه ٢٠ معمولا در کنار جلسات عمومی برای تبادل نظر پیرامون دستور کار اصلی، مقامات شرکت کننده در دیدارهای خصوصی به بررسی مسایل مورد علاقه خود می‌پردازند. معلوم نیست ملاقات‌هایی بین رئیسان جمهوری آمریکا و روسیه صورت گیرد. آقای اوباما در واکنش به تصمیم دولت روسیه به اعطای پناهندگی به ادوارد اسنودن، افشاگر اطلاعاتی آمریکا، برنامه ملاقات با آقای پوتین را لغو کرده بود.

Image caption عزم اوباما به تنبیه نظامی حکومت سوریه باعث اختلاف با روسیه و چین شده است

روز گذشته، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا که در سر راه خود به سن پترزبورگ، از سوئد دیدار می‌کرد، بار دیگر بر لزوم عملیات نظامی تنبیهی علیه حکومت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه تاکید نهاد. آقای اوباما با اشاره به تفاهم بین‌المللی در مخالفت با کاربرد اسلحه شیمیایی، گفت که اعتبار جامعه جهانی به برخورد با تخلف حکومت سوریه بستگی دارد.

همچنین، نخست وزیر فرانسه در دفاع از تعهد به مشارکت در عملیات نظامی علیه سوریه، گفته است که اتخاذ موضعی انفعالی در قبال حمله شیمیایی حکومت سوریه به مردم آن کشور، پیام نادرستی در مورد اهداف هسته‌ای به دولت ایران ارسال می‌کند. مقامات آمریکایی و فرانسوی، در کنار برخی کشورهای دیگر از جمله شماری از کشورهای عرب، دولت سوریه را عامل حمله شیمیایی به غیرنظامیان در نزدیک دمشق می‌دانند.

موضع مخالف روسیه و چین

در مقابل، دولت‌های روسیه و چین با هر نوع اقدام نظامی علیه سوریه مخالفت کرده‌اند و به خصوص مقامات روسی، با انعکاس دیدگاه مقامات و رسانه‌های دولتی سوریه، گروه‌های مخالف حکومت بشار اسد را مسئول کاربرد اسلحه شیمیایی در آن کشور دانسته‌اند.

شامگاه گذشته، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، تصمیم رئیس جمهوری آمریکا برای حمله نظامی به سوریه و تلاش دولت آمریکا برای کسب حمایت کنگره آن کشور را بار دیگر مورد حمله قرار داد و مقامات آمریکایی را به دروغکویی متهم کرد.

آقای پوتین با اشاره به اظهارات جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، در جلسه یکی از کمیته‌های کنگره آمریکا گفت: "یکی از نمایندگان کنگره از آقای کری پرسید آیا القاعده در سوریه حضور دارد زیرا مردم می‌گویند که القاعده در سوریه قدرت بیشتری گرفته، و آقای کری گفت نه، رسما می گویم آنها در سوریه حضور ندارند. در حالیکه مهمترین واحد رزمی شورشیان سوریه، گروه موسوم به جبهه النصره، یکی از واحدهای شبکه القاعده است."

رئیس جمهوری روسیه در ادامه با لحنی خشم آلود افزود: "آنها (آمریکاییان) این را می‌دانند، و برای من، مشاهده این گفتگو دلپذیر نبود زیرا ما با آمریکایی‌ها مراوداتی داریم با این فرض که افراد محترمی هستند اما او آشکارا دروغ می گوید، و خودش هم می‌داند که دروغ می گوید و این باعث تاسف است."

همزمان، ژو گوانگیائو، معاون وزیر دارایی چین که رئیس جمهوری آن کشور را در سفر به سن پترزبورگ همراهی می‌کند، گفته است که حمله نظامی به سوریه می‌تواند خطراتی را متوجه شرایط اقتصاد جهان کند. آقای ژو گفته است که براساس برخی تخمین‌ها، در صورت آغاز عملیات نظامی، بهای نفت خام تا ۱۰ دلار افزایش خواهد یافت که تاثیری منفی بر اقتصاد کشورهای مصرف‌کننده خواهد داشت.

تاثیر عملیات نظامی علیه سوریه بر بهای نفت خام در بازارهای جهانی مورد بحث کارشناسان بوده است. در حالیکه برخی از آنان، از افزایش شدید بهای نفت خبر داده‌اند، برخی دیگر چنین افزایشی را نامحتمل دانسته‌اند.

علاوه بر مقامات کشورهای عضو گروه ۲۰، اخضر ابراهیمی، نماینده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور سوریه نیز به منظور تلاش برای برگزاری کنفرانس بین‌المللی جهت حل بحران سیاسی سوریه عازم سن پترزبورگ شده است. دبیرکل سازمان ملل از جمله شرکت‌کنندگان در اجلاس است.

اتحادیه عرب نیز حکومت سوریه را مسئول تلفات جنگ داخلی آن کشور دانسته است. خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از وزیر خارجه آمریکا گزارش کرده است که کشورهای عرب گفته‌اند که بخش قابل توجهی از هزینه عملیات نظامی تنبیهی علیه سوریه را تامین خواهند کرد.

مطالب مرتبط