سایه مسائل سوریه بر سر کنفرانس گروه بیست

Image caption کنفرانس گروه بیست به میزبانی روسیه برگزار شده است

تشکیل گروه بیست عمدتا تشویق همکاری‌های جهانی و تفاهم بر سر مسائل اقتصادی و مالی بوده است.

اما در نشست امروز پنجشنبه (۱۴ شهریور) به جای در نظر گرفتن منافع مشترک اقتصادی، شرکت کنندگان ممکن است تحت تاثیر اختلافات عمیق بر سر مسئله واکنش به سوریه، قرار بگیرند.

یک روز قبل از آغاز این نشست در روسیه رهبران آمریکا و روسیه، از دو جناح کاملا متضاد، مواضع خود را در مورد سوریه روشن کردند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، گفت که در مورد حمله شیمیایی دولت سوریه به حومه دمشق کاملا متقاعد شده است و افزود که جهان چه با حمایت سازمان ملل متحد، چه بدون آن، باید در مقابل این اقدام سوریه واکنش نشان دهد.

رئیس جمهوری آمریکا هم چنین گفت که این واکنش نه تنها باعث تحکیم پای‌بندی به کنوانسیون بین‌المللی منع تسلیحات شیمیایی می‌شود بلکه مانع از آن خواهد شد که قوانین و "موازین بین المللی" بیش از این نقض شود.

در مقابل ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، گفت توسل بشار اسد به تسلیحات شیمیایی در حالی که می‌داند خود را در معرض خطر اقدامات تلافی جویانه قرار خواهد داد، موضوعی کاملا مهمل است.

به گفته آقای پوتین تا زمانی که شواهدی قانع کننده از جانب منابع مستقل و مورد تایید سازمان ملل متحد، در مورد کاربرد سلاح‌های شیمیایی از سوی دولت بشار اسد ارائه نشود، هرگونه ادعایی از جانب آمریکا درباره مسئولیت دولت سوریه در این‌باره،کاملا بی‌پایه و اساس است.

وزیر خارجه روسیه هم هشدار داد که هرگونه اقدام نظامی آمریکا بدون مجوز سازمان ملل متحد،نه تنها آن گونه که باراک اوباما استدلال می‌کند موجب تحکیم موازین بین‌المللی نخواهد شد، بلکه در واقع "نقض آشکار" موازین بین‌المللی خواهد بود و "تمام مشخصات تجاوز" را خواهد داشت.

گفتگوهای پشت پرده

بحث درباره سوریه رسما در دستور کار نشست گروه بیست قرار ندارد اما به طور غیررسمی مورد گفتگوی رهبران شرکت کننده قرارخواهد گرفت.

با وجود این جهت‌گیری کشورهای مختلف در این مورد تا اندازه‌ای می‌تواند روشنگر مسیری باشد که این بحران طی خواهد کرد.

یکی از کشورهایی که مطمئنا از موضع روسیه، در مخالفت با اقدام نظامی آمریکا، حمایت خواهد کرد، چین است.

چین بارها هرگونه قطعنامه سازمان ملل متحد در محکومیت سوریه را وتو کرده و همواره بر راه حل سیاسی تاکید داشته است.

نظر هند و اندونزی چندان روشن نیست.

اما آفریقای جنوبی با هرگونه حمله نظامی به سوریه بدون مجوز سازمان ملل متحد ،مخالف است.

رئیس جمهوری آرژانتین هم نظری مشابه با آفریقای جنوبی ابراز داشته است.

رهبران برزیل و مکزیک دو کشور دیگر آمریکای لاتین هم با توجه به گزارش‌هایی که براساس مدارک ادوارد اسنودن، هفته گذشته انتشار یافت و مبنی بر شنود مکالمات تلفنی‌شان توسط آژانس امنیت ملی آمریکا بود، احتمالا زیاد راغب به حمایت از موضع آمریکا نخواهند بود.

اما باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، می‌داند که از حمایت فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه، برخوردار است اما حمایت بریتانیا را، به دلیل رای مخالف پارلمان این کشور به مداخله نظامی، از دست داده است.

ترکیه از مدت‌ها پیش خواستار دخالت نظامی در سوریه بوده است و عربستان سعودی هم جزو ائتلاف کشورهای حاشیه خلیج فارس است که از شورشیان سوریه حمایت می کند.

سایر متحدان آمریکا در این نشست کانادا، استرالیا، کره جنوبی، ژاپن، آلمان و دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا هستند.

اما رهبران این کشورها در مورد پرسش سخت مداخله نظامی آمریکا بدون مجوز سازمان ملل متحد، به احتمال زیاد نظرات مختلفی را ولی با تفاوت‌های جزئی ابرازخواهند کرد.

ولی ایتالیا کاملا با مداخله نظامی در سوریه بدون مجوز شورای امنیت مخالف است.

اما از همه مهمتر حضور بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد در این نشست است.

بان کی مون اوایل هفته جاری گفته بود که مداخله نظامی فقط در صورت دفاع از خود و یا با مجوز شورای امنیت سازمان ملل متخد می تواند توجیه قانونی داشته باشد.

با توجه به چنین فضایی است که رئیس جمهوری آمریکا باید تمام مهارت سخنوری خود را بکار ببرد تا مخالفان مداخله نظامی را قانع کند که این لحظه تاریخی مهم برای نشان دادن مسئولیت اخلاقی جهان است.

مطالب مرتبط