کنیا دیوان بین المللی کیفری را ترک می‌کند

Image caption پارلمان کنیا

در پی یک اجلاس اضطراری، نمایندگان پارلمان کنیا به طرح لغو عضویت این کشور در دیوان بین المللی کیفری رای موافق دادند.

ولی اکثر نمایندگان ائتلاف احزاب مخالف دولت این جلسه را به نشانه اعتراض ترک کردند.

به گفته تحلیل گران به احتمال زیاد این طرح به تصویب خواهد رسید و در این صورت کنیا اولین کشوری خواهد بود که این دیوان را ترک می‌کند.

دیوان بین المللی کیفری اوهورو کنیاتا رئیس جمهوری و ویلیام راتو معاون او را به جنایت علیه بشریت متهم کرده است ولی هردو این اتهامات را رد کرده‌اند.

ائتلاف احزاب مخالف دولت موسوم به اصلاحات و دموکراسی به رهبری رایلا ادینگا نخست وزیر پیشین گفت که رای پارلمان را تحریم خواهد کرد.

این ائتلاف افزود که ۱۲۰ از مجموع ۱۳۶ نماینده پارلمان که اکثریت را تشکیل می‌دادند، جلسه پارلمان را ترک کرده بودند.

دیوان بین المللی کیفری گفته است که به پیگرد اوهورو کنیاتا و معاون او ادامه خواهد داد.

Image caption رئیس جمهوری کنیا به جنایت علیه بشریت متهم شده است .

اتهامات وارده بر رئیس جمهوری کنیا و معاونش به انتخابات دوره گذشته در سال ۲۰۰۷ ، باز می‌گردد که طی آن نامزدهای شکست خورده از جمله آقای کنیاتا انتخابات را مخدوش خواندند و هواداران این نامزدها دست به اسلحه بردند. این خشونت‌ها بیش از ۱۲۰۰ کشته و ۶۰۰ هزار آواره بر جا گذاشت.

ادان دوال رهبر اکثریت در پارلمان که این طرح را ارائه داده بود، گفته است که آقای کنیاتا و راتو هردو به طور قانونی انتخاب شده‌اند و دولت باید هرچه زودتر اساسنامه رم را که به تشکیل دیوان بین‌المللی کیفری انجامید، ترک کند.

آقای دوال خطاب به نمایندگان پارلمان گفت: "دولت آمریکا برای حفظ شهروندان و سربازان خود از امضای این اساسنامه خودداری کرد. پس اجازه بدهید ما هم از شهروندان خود محافظت کنیم. بگذارید ما هم از حق حاکمیت خود دفاع کنیم."

ائتلاف اصلاحات و دموکراسی در بیانیه‌ای که انتشار داده می‌گوید: "ترک دیوان بین المللی برای رهبران ما آبرو و حیثیت نمی‌گذارد. کنیا نمی‌تواند در همه موقعیت‌ها خارج از دایره قوانین بین‌المللی باشد."

در همین حال سخنگوی دیوان بین‌المللی به بی‌بی‌سی گفت که ترک عضویت کنیا مانع از روند رسیدگی به اتهامات رئیس جمهوری کنیا و معاون او نمی‌شود و فقط شامل آینده خواهد شد و مطلقا به موارد گذشته باز نمی‌گردد.

سخنگوی این دادگاه سپس افزود که اگر آقای کنیاتا و راتو با دادگاه همکاری نکنند، قضات دادگاه ممکن است حکم بازداشت آنها را صادرکند.

در این میان سازمان عفو بین الملل گفته است که طرح پارلمان کنیا ممکن است که به صورت الگویی برای دیگر کشورهای آفریقایی دربیاید.

آقای کنیاتا و راتو بارها خواسته‌اند که دیوان بین المللی از پیگرد آنها دست بردارد و می‌گویند که این اتهامات انگیزه سیاسی داشته است.

دیوان بین المللی کیفری این موضوع را رد کرده و می‌گوید که بی طرفانه برای احقاق حق قربانیان جنایات جنگی در آفریقا تلاش می‌کند.

مطالب مرتبط