'دستگیری یکی از مسئولان حمله به کوهنوردان خارجی در پاکستان'

Image caption خودروهای پلیس و ارتش، آمبولاس های حامل پیکر قربانیان را محافظت می کنند

مقامات پاکستان می‌گویند که نیروهای امنیتی این کشور یکی از ستیزه جویان مسئول در حمله به تعدادی از کوهنوردان خارجی در شمال این کشور را دستگیر کرده‌اند.

به گفته مقامات امنیتی پاکستان، این فرد که از او به عنوان "غریب الله" نام برده شده، در منطقه گیلگت-بلتستان دستگیر شده است.

۹ کوهنورد و یک راهنمای آنان در اواخر ماه ژوئن در شمال پاکستان به ضرب گلوله مهاجمان مسلح کشته شدند.

کوهنوردان خارجی‌ای که در حمله طالبان در دامنه کوه "ننگا پربت" کشته شدند، شهروندان آمریکا، چین، اوکراین، اسلواکی، لیتوانی، و نپال بودند. یک شهروند پاکستانی هم در میان قربانیان این حمله بود.

به دنبال این حمله طالبان پاکستان اعلام کرد که این اقدام توسط شاخه‌ای جدید از این گروه به قتل رسیده اند.

آنها گفتند که این شاخه جدید از گروه طالبان به منظور هدف قرار دادن خارجیان ایجاد شده است.

طالبان پاکستان می‌گوید شاخه جدید این گروه که در رسانه های محلی از آن به نام "جنود حفصه" نام برده شده، به منظور انتقامگیری از حملات هواپیماهای بدون سرنشین در پاکستان تشکیل شده است.

طالبان نیز پیشتر گفته بود که حمله به ۱۰ کوهنورد در شمال پاکستان به تلافی قتل ولی الرحمن، معاون رهبر این گروه صورت گرفته است.

ولی الرحمن در ماه مه، در حمله ای که ظاهرا توسط یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی صورت گرفت، کشته شد.

بر اساس گزارش ها، حداقل ۱۵ مرد مسلح که یونیفورم نیروهای امنیتی محلی را بر تن داشتند در این حمله دست داشته‌اند.

اگرچه این حمله در استراحتگاهی در دامنه کوه صورت گرفته اما با این حال ارتفاع آن بیش از ۴هزار متر بالاتر از سطح دریاست و به گفته خبرنگاران مهاجمان برای رسیدن به آنجا باید حداقل ۱۸ ساعت با پای پیاده و یا قاطر در راه بوده باشند.

گفته می‌شود مهاجمان برای رسیدن به استراحتگاه دامنه کوه ننگا پربت، به زور از دو راهنمای محلی کمک گرفتند.

مردان مسلح طالبان بعد از رسیدن به استراحتگاه کوهستانی، همه کوهنوران خارجی و راهنماها و خدمه هتل را در یکجا گرد آوردند و بعد از گرفتن گذرنامه ها، پول و تلفن‌های موبایل آنها، چشمشان را بستند و آنها را وادار کردند که زانو بزنند.

پیشتر مقامات پاکستانی گفته بودند که ۳۶ نفر در ارتباط با این حمله دستگیر شده‌اند اما همین مقامات گفته بودند که مهره های اصلی سازمان دهنده این حمله همچنان آزاد هستند.

مطالب مرتبط