دیدار یک مقام ارشد نظامی آمریکا از تاجیکستان

مایکل ویکرس
Image caption آقای ویکرس با سوزان الیوت، سفر آمریکا در تاجیکستان و عده‌ای از مقامات این کشور گفتگو کرده است

سفارت آمریکا در تاجیکستان می‌گوید که یک مقام ارشد نظامی آن کشور در چارچوب سفر به کشورهای منطقه وارد تاجیکستان شده است.

به گفته مقامات سفارت آمریکا در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، مایکل ویکرس (Michael Vickers)، معاون وزارت دفاع آمریکا در جریان بازدید یک روزه خویش از تاجیکستان با سوزان الیوت، سفیر آمریکا در تاجیکستان و عده‌ای از مقامات این کشور گفتگو کرده است.

هر چند در این خبر سفارت از موضوعات مطروحه در این گفتگوها اطلاع دقیقی پخش نشده است، اما گفته شده که موضوع اصلی در این ملاقاتها “امنیت در منطقه” بوده است.

همچنین مسئولان سفارت از نام بردن مقامات تاجیکستان که آقای ویکرس با آنها ملاقات کرده به دلایل نامعلوم خودداری کرده‌اند. اما یک مسئول وزارت دفاع تاجیکستان گفت که این مقام نظامی آمریکا با شیرعلی خیر‌الله‌اف، وزیر دفاع این کشور ملاقات کرده است.

محور بحثهای دو طرف اعلام نشده است، ولی با در نظر داشت نگرانیهای مقامات برخی از کشورهای منطقه از خروج نیروهای ناتو از افغانستان در سال ۲۰۱۴ میلادی احتمال می‌رود که موضوع اصلی مطروحه در این ملاقات موضوع افغانستان بعد از این سال بوده باشد.

همچنین در خبر دفتر مطبوعاتی سفارت آمریکا که در رابطه با سفر آقای ویکرس به تاجیکستان پخش شده، آمده است که "آمریکا همیشه آماده تأمین ثبات و امنیت در منطقه آسیای مرکزی است."

از این رو یرخی از کارشناسان حدس می‌زنند که یکی دیگر از موضوعات مطرح در گفتگوهای معاون وزیر دفاع آمریکا با مقامات دولتی وضعیت کنونی امنیتی در تاجیکستان و منطقه و دورنمای آن بوده است.

در سال جاری میلادی چندین بار است که مقامات نظامی و وزارت خارجه آمریکا به منطقه و تاجیکستان سفر می کنند.

در زمستان امسال هیاتی عبارت از مقامات دفاعی و نظامی آمریکا به تاجیکستان آمد و با عده‌ای از مقامات بلندپایه تاجیک در شهر دوشنبه گفتگو کرد.

هفته‌ قبل از سفر این هیات، نیز رابرت بلیک، مشاور وزیر خارجه آمریکا در امور آسیای جنوبی و مرکزی، به تاجیکستان آمده بود و با رئیس جمهوری این کشور ملاقات کرد.

بر اساس اطلاع مسئولان ذیدخل دولتی و سفارت آمریکا موضوع اصلی این ملاقاتها به وضعیت افغانستان و منطقه مربوط بوده است.

مطالب مرتبط