انتقاد تند نماینده آمریکا از روسیه همزمان با اجلاس گروه ۲۰

اوباما و پوتین
Image caption دولت های اوباما و پوتین درگیر مشاجره ای لفظی در مورد سوریه هستند

درحالی که اختلاف آمریکا و روسیه در مورد بحران سوریه در پایان نخستین روز از اجلاس سران گروه ۲۰ در شهر سن پترزبورگ بار دیگر آشکار شد، نماینده آمریکا در سازمان ملل می گوید که روسیه با رفتار خود از مسئولیت های بین المللی اش برای حفظ امنیت در جهان طفره می رود.

انریکو لتا نخست وزیر ایتالیا گفته است که این اختلاف ها در یک شام کاری در سن پترزبورگ بار دیگر آشکار شد.

نخست وزیر ایتالیا در پیامی در شبکه توئیتر نوشت که "گروه ۲۰ اکنون جلسه شام را تمام کرده که در آن اختلاف ها بر سر سوریه تایید شد."

همزمان سامانتا پاور نماینده آمریکا در سازمان ملل روسیه را متهم کرد که با مسدود کردن قطعنامه های سازمان ملل در مورد سوریه، شورای امنیت را گروگان گرفته است.

او گفت که شورای امنیت دیگر "مسیری عملی" برای پاسخگو شناختن سوریه به خاطر جنایات جنگی نیست.

آمریکا و فرانسه تنها کشورهای حاضر در سن پترزبورگ هستند که به اقدام نظامی علیه سوریه متعهد شده اند.

خانم پاور در کنفرانسی خبری در نیویورک گفت: "حتی در پی نقض فاحش عرف بین المللی علیه استفاده از سلاح های شیمیایی، روسیه همچنان شورای امنیت را گروگان نگه داشته و از مسئولیت های بین المللی اش طفره می رود."

"ما متوجه شده ایم، مردم سوریه متوجه شده اند، که شورای امنیتی که جهان برای مقابله با این بحران نیاز دارد شورای امنیتی نیست که اکنون وجود دارد."

تلاش برای ایجاد ائتلاف

آقای اوباما هفته پیش گفت که ارتش آمریکا آماده انجام یک عملیات "محدود" علیه اهدافی در سوریه است اما ابتدا منتظر مجوز کنگره خواهد ماند.

تصور می شود که باراک اوباما در اجلاس گروه ۲۰ در تلاش باشد ائتلافی بین المللی برای حمایت از اقدام نظامی علیه اهدافی در سوریه ایجاد کند.

آقای اوباما سفری به کالیفرنیا در روز دوشنبه را لغو کرده تا برای جلب نظر کنگره از چنین عملیاتی بکوشد.

یک نظرسنجی به سفارش بی بی سی و ای بی سی نشان می دهد که بیش از یک سوم اعضای کنگره می گویند که هنوز برای حمایت یا عدم حمایت از این قطعنامه تصمیم نگرفته اند. در میان نمایندگانی که تصمیم گرفته اند اکثریت گفته اند که با این طرح مخالفند.

روسیه و چین علیه چنین اقدامی بدون حمایت سازمان ملل اخطار داده اند. آنها که خود اعضای دایم شورای امنیت سازمان ملل هستند به عنوان متحد سوریه با فشار بر این کشور مخالفند.

Image caption بازرسان سازمان ملل از محل حمله در اطراف دمشق نمونه برداری کرده اند که نتایج آن هنوز اعلام نشده

در همین حال محمد جهاد لهام رئیس پارلمان سوریه در نامه ای به رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، جان بینر، کنگره آمریکا را ترغیب کرده است برای اقدامی که او "غیرمسئولانه و غیرمحتاطانه" خواند شتاب نکند. او به طرح اقدام نظامی آمریکا علیه سوریه که هم اکنون در کنگره مطرح است اشاره داشت.

آقای لهام از هیاتی از کنگره دعوت کرده است به دمشق سفر کنند و نمایندگان کنگره را ترغیب کرد گفتگویی "متمدنانه" را به جای زبان "آتش و خون" به کار گیرند.

او گفت که آمریکا و سوریه دشمنی مشترک دارند که همان القاعده و وابستگان آن هستند که نقشی بیش از پیش پررنگ در مخالفت مسلحانه در سوریه بازی می کنند.

دولت سوریه تحت هدایت بشار اسد رئیس جمهور این کشور به استفاده از سلاح های شیمیایی علیه غیرنظامیان در چند مورد در طول مناقشه ۳۰ ماهه متهم است.

آمریکا گفته است که تازه ترین حمله در روز ۲۱ اوت در حومه دمشق اتفاق افتاد و ۱۴۲۹ نفر را کشته است. دولت باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا ارزیابی اطلاعاتی خود که در آن دولت سوریه را مقصر می شناسد منتشر کرده است.

گزارش های منتشر شده در رسانه های آمریکا و آلمان در روز پنجشنبه دایر بر تحلیل آن حادثه حاکیست که گاز به کار گرفته شده در آن حمله مرگبارتر از حد انتظار بوده و ممکن است نیروهای حکومتی آقای اسد در ترکیب مواد دچار خطا شده باشند.

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا نیز به بی بی سی گفته است که دانشمندان بریتانیایی شواهد تازه ای یافته اند که نشان می دهد دمشق مسئول استفاده از سلاح های شیمیایی بوده است.

دولت آقای اسد مسئولیت در آن حمله را تکذیب کرده و گفته که شورشیان مقصر هستند.

به گفته سازمان ملل متحد حدود ۱۰۰ هزار نفر در مناقشه سوریه کشته شده و بیش از دو میلیون نفر پناهنده شده اند.

رد ارزیابی آمریکا

در حاشیه نشست گروه ۲۰، سخنگوی آقای پوتین بار دیگر ارزیابی اطلاعاتی آمریکا در مورد نقش دمشق در حمله شیمیایی را رد کرد.

دیمیتری پسکوف گفت: "ما نمی توانیم این شواهد را بپذیریم چون فاصله زیادی با اثبات دارد."

پیشتر مجله آلمانی اشپیگل گزارشی را از محاوره یک مقام حزب الله لبنان با مقام های ایرانی منتشر کرده بود که در آن مقام حزب الله می گوید دولت اسد از سلاح شیمیایی استفاده کرده است.

دولت ایران می گوید که هرچند کاربرد سلاح شیمیایی را محکوم می کند اما استفاده دولت آقای اسد از آن دروغ است. اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص نظام آن حمله را به دولت سوریه نسبت داده است.

آقای اوباما که در تلاش است حمایت جهانی از اقدام نظامی علیه دولت سوریه را جلب کند در مورد مساله گفتگوهای غیررسمی با شینزو آبه نخست وزیر ژاپن داشته است.

آقای اوباما گفت که ژاپن و آمریکا در این موضوع اتفاق نظر دارند که استفاده از سلاح های شیمیایی در سوریه یک فاجعه و نقض قوانین بین المللی است.

آقای آبه علنا نگفته است که آیا از حمله نظامی حمایت می کند یا نه. در روزهای منتهی به اجلاس گروه ۲۰ آمریکا و روسیه در مورد مساله سوریه درگیری لفظی داشته اند.

جان کری وزیر خارجه آمریکا روسیه را به "کارشکنی" متهم کرده و آقای پوتین در مقابل آقای کری را "دروغگو" خوانده است.

میخائیل گورباچف رهبر سابق اتحاد جماهیر شوروی به برنامه نیوزنایت بی بی سی گفت که اوباما و پوتین باید ملاقات کنند.

او گفت: "آنها باید محاوره ای را که به بهبود روابط منجر می شود شروع کنند و اتفاقاتی که الان درحال وقوع است را متوقف کنند."

همزمان ژو گوانگیائو معاون وزیر دارایی چین اخطار داده است که دخالت نظامی در سوریه "تاثیری منفی بر اقتصاد جهانی" خواهد داشت.

پاپ فرانسیس هم در نامه ای به ولادیمیر پوتین رهبران جهان را ترغیب کرده است شیوه "بی فایده راه حل نظامی" برای سوریه را کنار بگذارند.

اتحادیه اروپا هم گفته که "مناقشه سوریه راه حل نظامی ندارد."

فرانسه قویا از طرح اقدام نظامی آمریکا حمایت کرده است.

پارلمان فرانسه روز چهارشنبه در مورد مساله بحث کرد اما آن را به رای نگذاشت.

کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا روز چهارشنبه استفاده از قوه قهریه علیه سوریه برای مدت ۶۰ روز را تصویب کرد. پس از آن امکان تمدید اقدام نظامی برای ۳۰ روز دیگر وجود دارد.

این طرح که از سوی دولت اوباما پیشنهاد شده هفته آینده در صحن سنا به رای گذاشته خواهد شد و باید به تصویب مجلس نمایندگان هم برسد.

گروه خیریه پزشکان بدون مرز روز پنجشنبه گفت که یکی از جراحانش که در استان حلب سوریه کار می کرد کشته شده است. او اهل سوریه بود.

این گروه جزئیاتی از حادثه ارائه نکرد اما خواستار حفاظت از جان امدادگران شد.

مطالب مرتبط