مردم استرالیا به پای صندوق‌های رای می‌روند

Image caption تونی ابوت (سمت چپ) در پی شکست دادن کوین راد (سمت راست) است

مردم استرالیا شنبه برای شرکت در انتخابات پارلمانی به پای صندوق های رای می روند.

نظرسنجی ها بیانگر احتمال شکست حزب حاکم کارگر پس از شش سال زمامداری است.

در این انتخابات کوین راد، نخست وزیر با تونی ابوت، رهبر مخالفان، رقابت می کند. پیشیبنی می شود ائتلاف لیبرال- ملی گرای آقای ابوت در این انتخابات پیروز شود.

بر اساس قوانین استرالیا، همه شهروندان بالای ۱۸ سال باید در انتخابات شرکت کنند و تعداد رای دهندگان بیشتر از ۱۴ میلیون نفر عنوان شده است.

آقای راد پس از کنار زدن جولیا گیلارد از نخست وزیری و رهبری حزب کارگر در ماه ژوئن، خواستار برگزاری انتخابات پارلمانی شده بود.

تا چند هفته پیش، حزب کارگر از محبوبیت بیشتری در نظرسنجی ها برخوردار بود ولی آقای ابوت که از حمایت روزنامه های متعلق به روپرت مرداک بهره مند است توانسته در نظرسنجی های جدید از آقای راد پیشی بگیرد.

کاهش کسری بودجه و مقابله با مهاجران غیرقانونی از رئوس برنامه های انتخاباتی نامزدها بوده است.

دولت جدید در استرالیا باید اقتصاد این کشور را در شرایطی هدایت کند که بخش معادن و منابع طبیعی در این کشور به خاطر کاهش تقاضا در چین روند نزولی دارد.

هر دو حزب سیاست های شدیدی را برای مقابله با ورود غیرقانونی پناهجویان از راه دریا اعلام کرده اند که با مخالفت گروه های مدافع حقوق پناهندگان مواجه شده است.

بر اساس طرح حزب کارگر، پناهجویانی که از راه دریا و به طور غیرقانونی عازم استرالیا باشند، به پاپوآ گینه نو فرستاده می شوند تا پس از رسیدگی در این کشور ساکن شوند.

آقای ابوت می گوید یک فرمانده نظامی را برای مقابله با این مشکل منصوب می کند و به پناهجویان به جای اقامت در استرالیا، روادید موقت قابل تمدید اعطا خواهد کرد.

مطالب مرتبط