حزب مخالف دولت در انتخابات استرالیا پیروز شد

Image caption کمیسیون انتخابات استرالیا گفته است تونی ابوت اکثریت پارلمان را کسب کرده است

کوین راد، نخست وزیر استرالیا و رهبر حزب کارگر به شکست در انتخابات عمومی این کشور اذعان کرده است.

آقای راد در جمع طرفدارانش در بریزبن گفته است به تونی ابوت، رهبر حزب محافظه‌کار، تلفن کرده و برای دولت وی در چالش های پیش رو آرزوی موفقیت کرده است.

با شمارش بیش از سه چهارم آرا، کمیسیون انتخابات می‌گوید ائتلاف لیبرال-ملی‌گرا به رهبری تونی ابوت اکثریت پارلمان را به دست آورده است.

کوین راد سه ماه پیش در مبارزه ای بر سر رهبری حزب کارگر، جولیا گیلارد، نخست وزیر سابق استرالیا را کنار زد. خود خانم گیلارد در سال ۲۰۱۰ با کنار زدن کوین راد که نخست‌وزیر بود، روی کار آمده بود. در رای گیری درون حزبی اواخر ژوئن، کوین راد موفق شد رهبری حزب و نخست‌وزیر را از جولیا گیلارد پس بگیرد.

حزب کارگر شش سال در استرالیا قدرت را دست داشت.

اقتصاد، مهاجرت و مالیات مربوط به آلودگی کربنی در صدر بحث های مبارزات انتخاباتی پنج هفته ای استرالیا بود.

تونی ابوت سیاست سختگیرانه‌ای در مورد مهاجران دارد. وی گفته است یک فرمانده نظامی برای هدایت عملیات مربوط به مقابله با قاچاقچیان انسان تعیین خواهد کرد و اقامت پناهجویانی که موقعیت پناهندگی بگیرند نیز با ویزای موقتی قابل تمدید، محدود خواهد شد.

وی سه هفته پیش گفت در صورت پیروزی در انتخابات، بیش از سی هزار پناهجویی که درخواست پناهندگی آنان در دست رسیدگی است، هرگز اجازه اقامت دائم در استرالیا را نخواهند یافت. در صورت قبول درخواست پناهندگی، به این افراد صرفا ویزای موقت سه ساله داده می‌شود و در مورد پیوستن اعضای خانواده و اجازه کار آنان نیز محدودیت‌هایی اعمال خواهد شد.

مطالب مرتبط