سفر وزیر امور خارجه آمریکا به اروپا

Image caption جان کری در لیتوانی با رئیس جمهور این کشور دیدار کرد

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا سفر چهار روزه‌اش را به کشورهای اروپایی آغاز کرده است.

قبلا قرار بود آقای کری در این سفر درباره مذاکرات صلح میان فلسطینی ها و اسرائیل گفتگو کند اما حالا موضوع اقدام نظامی احتمالی در سوریه محور مذاکرات اوست.

اولین مقصد سفر آقای کری لیتوانی و دیدار با وزیران امور خارجه کشورهای اروپایی است.

وزیر امور خارجه آمریکا سپس راهی پاریس می‌شود و با مقام هایی از کشورهای عضو اتحادیه عرب و همچنین با همتای فرانسوی خود دیدار می‌کند.

فرانسه از حامیان سرسخت مداخله نظامی در سوریه است.

اجلاس گروه ۲۰ در شهر سن پترزبورگ روسیه دیروز در حالی پایان یافت که آمریکا و روسیه به طور علنی در مورد مداخله نظامی در سوریه دچار اختلاف نظر بودند.

یازده کشور با صدور بیانیه ای در حاشیه نشست گروه ۲۰ خواستار پاسخی قاطع از سوی جامعه بین‌المللی در قبال استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه شدند.

رهبران آمریکا، بریتانیا، فرانسه، عربستان سعودی، استرالیا، ایتالیا، ترکیه، کانادا، کره جنوبی، ژاپن و اسپانیا در بیانیه‌ای مشترک گفتند که استفاده از تسلیحات شیمیایی در هر جایی امنیت مردم را کاهش می دهد.

امضا کنندگان این بیانیه که به غیر اسپانیا، همگی از اعضای گروه ۲۰ هستند، گفته اند از اقدام قاطع شورای امنیت سازمان ملل حمایت می کنند اما جهان نمی‌تواند تا ابد منتظر بماند.

باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا در پایان اجلاس گروه ۲۰ در یک کنفرانس خبری از رژیم بشار اسد به عنوان تهدیدی برای صلح و امنیت جهانی یاد کرد.

اما ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گفت که اکثر رهبران شرکت کننده در این نشست با اقدام نظامی علیه سوریه مخالف هستند. وی گفت که هر گونه اقدام نظامی ناقض قوانین بین‌المللی است.

کنگره آمریکا این هفته قرار است در مورد حمله احتمالی به سوریه تصمیم‌گیری کند و تمامی شواهد حکایت از آن دارد که این حمله قریب‌الوقوع است.

مطالب مرتبط