عملیات گسترده ارتش مصر علیه پیکارجویان در صحرای سینا

Image caption در جریان حمله هفته گذشته ارتش مصر به دهکده ای در شمال سینا شماری پیکارجو کشته و مجروح شدند (عکس آرشیوی)

ارتش مصر عملیات وسیعی را علیه پیکارجویان در صحرای سینا آغاز کرده است.

شاهدان عینی به بی‌بی‌سی گفته‌اند که تانک ها به همراه خودروهای زرهی و نیروهای نظامی با پشتیبانی هلی‌کوپترهای آپاچی به پیکارجویان مستقر در رفح در امتداد مرز نوار غزه حمله کردند.

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی این یکی از بزرگترین عملیات هایی است که در سال های اخیر در صحرای سینا انجام می شود.

از زمان وقوع انقلاب مردمی در مصر که به سقوط حکومت حسنی مبارک در سال ۲۰۱۱ میلادی منجر شد، اغلب حملاتی به لوله های نفت و نیروهای امنیتی مستقر در این منطقه صورت می گیرد.

اراضی فلسطینی واقع در نوار غزه از سال ٢٠٠٧ تحت تسلط جنبش اسلامگرای حماس قرار داشته است در حالیکه اسرائیل و برخی کشورهای غربی، این جنبش را به ارتباط و همکاری با گروه های تندرو "جهادی" و "سلفی" از جمله گروه های فعال در سینا متهم می کنند. حماس این اتهام را رد کرده است.

ارتباط نوار غزه با اراضی فلسطینی واقع در کرانه باختری رود اردن از طریق خاک اسرائیل امکانپذیر است و به دلیل کنترل نیروی دریایی اسرائیل بر سواحل غزه در دریای مدیترانه و تعطیلی فرودگاه غزه، رفت و آمد این منطقه صرفا می تواند از طریق اسرائیل یا اراضی مصر در صحرای سینا صورت گیرد.

در سال های اخیر، اسرائیل منطقه غزه را در محاصره اقتصادی قرار داده و در دوره حکومت حسنی مبارک نیز، براساس توافقنامه های دو کشور، گذرگاه رفح عمدتا مسدود بود. اگرچه با تغییرات سیاسی در مصر، ساکنان غزه از امکانات بیشتری برای رفت و آمد از طریق گذرگاه مرزی رفح برخوردار شدند.

مقامات مصری گفته اند که در طول سال های اخیر، تعداد زیادی تونل از زیر خط مرزی مصر و غزه حفر شده که علاوه بر قاچاقچیان کالا، مورد استفاده گروه های مسلح نیز قرار دارد که در مجموع، صحرای سینا را به منطقه ای قافد امنیت تبدیل کرده اند.

شبه جزیره سینا در شرق کانال سوئز واقع شده، از شمال به دریای مدیترانه و از جنوب به بحر احمر (دریای سرخ) محدود و از غرب با اسرائیل و از شمال غرب با نوار غزه هم مرز است.

این بخش از اراضی مصر در جریان جنگ شش روزه سال ١٩٦٧ به تصرف اسرائیل در آمد اما در پی موفقیت های ارتش مصر در نفوذ به آن در جنگ اکتبر سال ١٩٧٣ و پیمان صلح بین دو کشور در سال ١٩٧٩، نیروهای اسرائیلی این منطقه را تخلیه کردند و آن را به مصر بازگرداندند.

پیمان صلح مصر و اسرائیل برای حضور نظامی مصر در صحرای سینا و نواحی مرزی با اسرائیل و همچنین، حضور نظامی اسرائیل در نوار مرزی با سینا محدودیت هایی قایل شده است و برخی منابع مصری این محدودیت ها را عامل ضعف نظامی در این منطقه و در نتیجه، ناتوانی در برقراری امنیت قلمداد کرده اند.

مطالب مرتبط