دوره ریاست جمهوری زرداری رسما پایان یافت

آصف علی زرداری
Image caption آقای زرداری اولین رئیس جمهور غیر نظامی در تاریخ پاکستان است که دوره ریاست جمهوریش به طور کامل به پایان می‌رسد

آصف علی زرداری امروز و با پایان دوره ریاست جمهوری‌اش بطور رسمی کاخ ریاست جمهوری پاکستان موسوم به "ایوان صدر" را ترک می‌کند.

آقای زرداری اولین رئیس جمهور غیر نظامی در تاریخ پاکستان است که دوره ریاست جمهوریش به طور کامل به پایان می‌رسد.

او در ۶ سپتامبر سال ۲۰۰۸ میلادی به ریاست جمهوری پاکستان انتخاب شد.

دوران ۵ ساله ریاست جمهوری آقای زرداری با فراز و نشیبهای زیادی روبرو بود و او در برخی از موارد متهم به سوء استفاده از قدرتش به عنوان رئیس حزب مردم پاکستان شد.

به دنبال کشته شدن بی‌نظیر بوتو، همسر آقای زرداری، و رهبر حزب مردم در حمله‌ای در راولپندی در دسامبر سال ۲۰۰۷ میلادی آقای زرداری به همراه پسرش بیلاول بطور مشترک رهبری حزب مردم پاکستان را بر عهده گرفتند.

اما بسیاری آقای زرداری را رهبر اصلی حزب مردم می‌خواندند و بنابر این وی را متهم به سوء استفاده از قدرت حزبیش می‌کردند. همین مساله در نهایت منجر به گشودن پرونده‌ای علیه او در دادگاه عالی پاکستان به اتهام داشتن دو شغل شد.

اما حامیان آقای زرداری این اتهامات را رد می‌کنند و در عین حال می‌گویند که در دروان وی قوانین مختلفی از جمله در خصوص رفع تبعیض علیه زنان به تصویب رسید.

بسیاری نیز تصویب متمم ۱۸ قانون اساسی پاکستان که مجموعه‌ای از قوانین مختلف بود و مهمترین آن تحویل اختیارات رئیس جمهور به پارلمان بود را بزرگترین میراث آقای زردرای می‌دانند.

هوادران آقای زرداری می‌گویند که اگر این اتهامات علیه او درست بود، او می توانست به راحتی و با حمایت کرسیهای پارلمانی حزب مردم در دولت فدرال از تصویب این قوانین جلوگیری کند.

بر اساس بخش مهمی از متمم ۱۸، پست ریاست جمهوری پاکستان کاملا تشریفاتی است و رئیس جمهور اختیارات چندانی ندارد.

پیش از تصویب این قانون تا مدتها رئیس جمهور شخصا قدرت انحلال پارلمان را داشت. قانونی که چندین بار مورد استفاده روسای جمهوری پیشین قرار گرفته بود و باعث بی‌‎ثباتی در کشور شده بود.

این درحالیست که به گفته منتقدین دولت به ریاست حزب مردم پاکستان در طول دوران پنج ساله خود نتوانست مشکلات کشور را حل کند. این منتقدین خشونتها، تورم بسیار بالا، مشکلات در بخش انرژی و رابطه با آمریکا را از مهمترین نقاط ضعف دولت پاکستان به ریاست حزب مردم می‌خوانند.

انتخابات پارلمانی پاکستان در ۱۱ ماه مه سالجاری میلادی برگزار شد که در نتیجه آن حزب مردم در آن شکست خورد و کرسیهای پارلمانی این حزب در پارلمان ملی (فدرال) بسیار کاهش یافت.

در این انتخابات حزب مسلم لیگ نواز شریف موفق شد بیشترین کرسیهای پارلمانی را بدست آورد.

اکنون و با پایان دوره ریاست جمهوری آقای زرداری، ممنون حسین که در انتخابات ریاست جمهوری ۳۰ ژوییه به ریاست جمهوری انتخاب شد ساکن "ایوان صدر" خواهد شد. آقای حسین نامزد معرفی شده از سوی حزب مسلم لیگ (نواز) برای ریاست جمهوری بود.

انتخابات ریاست جمهوری در پاکستان از طریق آرا مستقیم مردم صورت نمی‌گیرد. اعضای ۴ مجلس ایالتی و پارلمان فدرال به نامزد‌های این پست رای می‌دهند.

به گفته خبرگزاری فرانسه آقای زرداری گفته است که او تمایلی برای تصاحب پست نخست وزیری ندارد بلکه در نظر دارد تا بر ترمیم حزب مردم پاکستان تمرکز کند.

مطالب مرتبط