جان کری با وزرای امور خارجه اتحادیه عرب دیدار کرد

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه سفرش به اروپا، در پاریس با وزرای امور خارجه اتحادیه عرب دیدار و گفتگو کرد.

گفته شده هدف از این سفر کسب حمایت برای مداخله نظامی در سوریه است.

آقای کری پس از این دیدار گفت که تمام وزیران خارجه اتحادیه عرب موافق بودند که استفاده از سلاح های شیمیایی توسط حکومت بشار اسد عبور از "خط قرمزهای بین المللی" بوده است.

او گفت که اگر به این اقدام دولت سوریه واکنش مناسب نشان داده نشود، این پیغام به ایران، حزب الله و حکومت اسد فرستاده می شود که "کسی اهمیت نمی دهد که شما این معیارهای ۱۰۰ ساله را شکستید".

وزیر امور خارجه آمریکا پیشتر در یک کنفرانس خبری با لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه از افزایش حمایت ها برای انجام عملیات نظامی در پاسخ به استفاده از تسلیحات شیمیایی در حومه دمشق در ماه گذشته خبر داد.

فرانسه از موضع آمریکا در قبال سوریه حمایت می کند، اما همانند سایر اعضای اتحادیه اروپا در انتظار گزارشی است که قرار است بازرسان سازمان ملل متحد درباره مناطقی که گفته شده در ماه گذشته هدف حمله شیمیایی قرار گرفتند، ارائه دهند.

تیم بازرسان سازمان ملل پس از سفر به این مناطق و جمع آوری نمونه هایی قرار است ظرف روزهای آتی گزارشی در این باره منتشر کنند.

قرار است جان کری در ادامه سفرش به کشورهای اروپایی وارد لندن شود.

سفر جان کری به کشورهای اروپایی در حالی صورت گرفته است که اختلاف نظرهای زیادی در مورد انجام اقدام نظامی علیه سوریه وجود دارد.

روسیه و چین با هر گونه اقدام نظامی بدون مجوز شورای امنیت سازمان ملل علیه سوریه مخالف هستند و آن را اقدامی غیرقانونی می دانند.

در همین حال باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا که دست زدن به هر گونه اقدام نظامی را منوط به تایید کنگره آن کشور کرده، در تلاش است تا نمایندگان را به حمایت از این اقدام ترغیب کند.

بر اساس نظر سنجی انجام شده توسط بی بی سی و ای بی سی بیش از یک سوم از اعضای کنگره هنوز درباره حمایت یا عدم حمایت از حمله نظامی علیه سوریه تصمیم گیری نکرده اند و اکثریت کسانی هم که تصمیم خود را گرفته اند اعلام کرده اند که علیه رئیس جمهور رای خواهند داد.

بسیاری از آمریکاییان نگرانند که هر گونه اقدام نظامی این کشور را وارد جنگی طولانی کرده و به گسترش خشونت ها در منطقه دامن بزند.

مطالب مرتبط