مدیران ارشد پیشین و فعلی بی‌بی‌سی به پارلمان پاسخ دادند

مدیران پیشین و فعلی بی‌بی‌سی در مقابل کمیته پارلمانی
Image caption مدیران پیشین و فعلی بی‌بی‌سی در مقابل کمیته پارلمانی

مدیرکل پیشین و رئیس هیأت امنای بی‌بی‌سی به همراه چند مقام ارشد دیگر این موسسه با حضور در مقابل یک کمیته پارلمان بریتانیا به پرسش‌هایی در مورد بازخرید تعدادی از مدیران سابق پاسخ دادند.

از بی‌بی‌سی انتقاد شده است که جمعا مبلغ ۲۵ میلیون پوند به ۱۵۰ مدیری که در جریان یک برنامه صرفه جویی مالی تعدیل می شدند، پرداخته است که در مجموع حدود ۲ میلیون پوند بیشتر از مبلغی بوده است که بر اساس قراردادهایی که با این افراد داشته، مجبور به پرداخت آن بوده است.

شاخص ترین نمونه، مارک بایفورد، معاون پیشین مدیرکل بی‌بی‌سی است که به جای حدود ۵۰۰ هزار پوند، حدود یک میلیون پوند دریافت کرده است.

مارک تامپسون، مدیرکل پیشین بی‌بی‌سی که با پرداخت این مبلغ به آقای بایفورد موافقت کرده بود، گفت که مجموع صرفه جویی که در اثر این تعدیل نیرو انجام شده، ارزش پرداخت این مبالغ را داشته است.

او در مورد پرداخت به آقای بایفورد گفت که طبق قرارداد، او حق داشت شش ماه پس از اینکه تصمیم به خاتمه کارش به او ابلاغ می شد به کار ادامه دهد، اما تشخیص مدیریتی آقای تامپسون این بوده است که تیم مدیران در آن دوره و با توجه به تحولات دشوار ناشی از برنامه صرفه جویی می بایست کاملا بر کار تمرکز داشته باشند و کسی که می داند تا شش ماه دیگر باید کارش را ترک کند، نمی توانسته این ویژگی را داشته باشد. بنابراین بی‌بی‌سی تصمیم گرفته که در مورد شش ماه مذکور با آقای بایفورد به تفاهم برسد و مبلغ بیشتری برای بازخرید او بپردازد.

به نظر نمی رسید که این توضیح آقای تامپسون اعضای کمیته پارلمانی را قانع کرده باشد. یکی از آنها با اشاره به رابطه دوستانه قدیمی و معاشرت آقای تامپسون و آقای بایفورد، از مدیرکل پیشین بی‌بی‌سی پرسید که آیا این رابطه در تصمیم او دخیل نبوده است؟ آقای تامپسون این اتهام را رد کرد و گفت که این تصمیم را به مدیران دیگر محول کرده بود.

یکی از موارد مورد مناقشه در جریان پرسش و پاسخ پارلمانی در این مورد، میزان اطلاع اعضای هیأت مدیره و هیأت امنای بی‌بی‌سی از مبالغ پرداختی بود.

لرد پتن، رئیس هیأت امنای بی‌بی‌سی پیشتر گفته بود که از میزان پرداخت ها مطلع نبوده و می خواهد بداند چرا مدیرکل وقت هیأت مدیره را مطلع نکرده بود.

آقای تامپسون که در واکنش به این سخنان، لرد پتن را به گمراه کردن کمیته پارلمانی متهم کرده بود، در جلسه امروز گفت که در تمام موارد با هیأت مدیره و هیأت امنا مشورت کرده و آنها را در جریان قرار داده است.

اما لرد پتن گفت که در آن هنگام عضو هیأت امنای بی‌بی‌سی نبوده و بعدا که به این هیأت آمده و ریاست آن را به عهده گرفته، به درستی در جریان مبالغ پرداخت شده و عدم تطابق کامل آنها با تعهدات بی‌بی‌سی بر اساس قراردادهای کاری قرار نگرفته است.

سر مایکل لایونز، رئیس پیشین هیأت امنای بی‌بی‌سی هم در جلسه امروز گفت حالا که این بحث ها مطرح شده، فکر می کند که بهتر بود هیأت امنا بیشتر در جریان بازخریدها دخالت می کرد، هر چند بلافاصله اضافه کرد که چنین اقدامی روند کارها را لاجرم طولانی تر می کرد و از میزان صرفه جویی مورد نظر می کاست.