نخست وزیر پاکستان: مذاکرات با طالبان شروع شده است

نواز شریف
Image caption هیچ جزئیاتی در خصوص اینکه مذاکرات با طالبان به چه صورت و چگونه آغاز شده ارایه نشده است

نواز شریف، نخست وزیر پاکستان،گفته است که گفتگو با طالبان آغاز شده است.

آقای شریف این سخنان را به هنگام دیدارش با نیک کلگ، معاون نخست وزیر بریتانیا اعلام کرد.

در بیانیه‌ای که از سوی دولت پاکستان در همین چارچوب منتشر شده به نقل از آقای شریف گفته شده است که این مذاکرات در چارچوب قانون اساسی پاکستان صورت می‌پذیرد.

هیچ جزئیاتی در خصوص اینکه این مذاکرات به چه صورت و چگونه آغاز شده ارایه نشده است.

آقای شریف برای شرکت در مجمع اقتصادی جهان اسلام در لندن به بریتانیا آمد. وی در حاشیه این مجمع در نشستی با حضور حامد کرزی، رنیس جمهوری افغانستان و دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا شرکت کرد.

یک سخنگوی دولت بریتانیا گفت که در این نشست که در دفتر نخست وزیر بریتانیا برگزار شد، سه رهبر در مورد صلح، ثبات و توسعه منطقه صحبت کردند. او گفت که هر سه جانب تعهد خود بر یک روند صلح به رهبری افغانستان را دوباره تکرار کردند.

به گفته برخی از ناظران اظهارات آقای شریف درباره مذاکرات با طالبان می‌تواند در راستای این مذاکرات صورت گرفته باشد.

افغانستان و دولت‌های غربی فعال در افغانستان از اسلام‌آباد می‌خواهند تا در کمک به ایجاد صلح و ثبات در افغانستان کمک بیشتری کند. مذاکرات با طالبان پاکستان که در مناطق قبیله‌ای این کشور و هم مرز با افغانستان مستقر هستند می‌تواند به ثبات در افغانستان کمک کند.

نیروهای طالبان پاکستان در عمل با دولت این کشور مخالف هستند و اهدافی را در پاکستان مورد حمله قرار می دهند، اما در موارد بسیاری با ستیزه جویان طالبان در افغانستان همکاریهای نزدیک دارند. گفته می‌شود بسیاری از نیروهای طالبان افغانستان و رهبران آنها در پاکستان مخفی شده‌اند.

افغانستان همواره پاکستان را متهم می‌کند که بسیاری از موارد خشونت از آنسوی مرز و در پاکستان طرح‌ریزی و عملیاتی می‌شود.

مذاکره

پیشتر و در اویل ماه سپتامبر احزاب مختلف پاکستان در جلسه‌ای بر سر مذاکرات با طالبان اجماع کردند.

در این اجلاس که با هدف اجماع بر سر استراتژی مبارزه با تروریسم در پاکستان، در اسلام آباد برگزار شد، ژنرال اشفاق کیانی فرمانده ارتش و ژنرال ظهیر الاسلام رئیس سازمان اطلاعات پاکستان موسوم به آی‌اس‌آی نیز شرکت کردند.

در پایان این اجلاس شرکت‌کنندگان در بیانیه‌ای بر نقش خود به عنوان نمایندگان مردم و همچنین یکپارچگی و استقلال کشور تاکید و افزودند که گفتگو با ستیزجویان باید در اولویت قرار داشته باشد.

بر اساس گزارشها از پاکستان طالبان از بیانیه پایانی اجلاس اسلام‌آباد استقبال کرد.

اما به دنبال این اجلاس در چند بمبگذاری در شمال غرب پاکستان حدود ۱۰۰ نفر کشته شدند. و علیرغم دوری جستن طالبان پاکستان از قبول مسئولیت این خشونت‌ها، مقامات دولتی تاکید کردند که اینگونه خشونت‌ها بر مذاکرات تاثیر منفی خواهد گذاشت.

از سوی دیگر برخی از تحلیلگران می‌گویند که اشاره آقای شریف به انجام مذاکرات با طالبان در چارچوب قانون اساسی برای طالبان ممکن است قابل قبول نباشد.

طالبان پیشتر خواهان جایگزینی نظام کنونی کشور با نظامی مبتنی بر شریعت اسلام شده بود.