بریتانیا: همچنان از آمریکا حمایت کامل دیپلماتیک می‌کنیم

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا در جریان دیدار با جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در لندن گفته است که آمریکا همچنان حمایت دیپلماتیک کامل بریتانیا را خواهد داشت. این در حالی است که پارلمان بریتانیا پیشتر مخالفت خود را با مشارکت نظامی این کشور در حمله نظامی آمریکا علیه سوریه اعلام کرد.

آقای کری که در ادامه تلاش هایش در جهت جلب حمایت برای اقدام نظامی علیه سوریه به لندن سفر کرده، گفته است که سوریه می تواند از حمله نظامی جلوگیری کند، در صورتی که بشار اسد، رئیس جمهور، تمامی تسلیحات شیمیایی این کشور را تا هفته آینده به جامعه بین الملل تحویل دهد.

اما آقای کری افزوده بشار اسد چنین کاری نخواهد کرد.

وزرای خارجه دو کشور در پایان مذاکرات امروز خود در کنفرانسی خبری شرکت کردند.

آقای کری در این کنفرانس خبری با اشاره به این که بحران سوریه نهایتا باید از طریق مذاکره حل شود، گفت: "اما تا زمانی که بشار اسد به کشتار ادامه می دهد، چنین چیزی امکان پذیر نیست."

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین افزود که استفاده از تسلیحات شیمیایی فاجعه انسانی است که باید اقدامی علیه آن صورت گیرد.

در همین حال قرار است کنگره آمریکا از امروز (دوشنبه ۹ سپتامبر- ۱۸ شهریور) بحث بر سر اعطای اجازه حمله به سوریه را مورد بررسی قرار دهند.

پیش بینی می شود که رای گیری در سنای این کشور امروز انجام شود.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا که پیش از این گفته بود استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه خط قرمز آمریکا محسوب می شود، هفته گذشته از کنگره این کشور خواست تا با حمله محدود به سوریه موافقت کند.

آمریکا می گوید که حکومت بشار اسد در روز ۲۱ اوت در حومه دمشق از سلاح شیمیایی استفاده کرده که در جریان آن ۱۴۲۹ نفر کشته شده اند.

سفر ولید معلم به روسیه

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه گفته است که این کشور و سوریه از ایالات متحده آمریکا خواسته اند تا تلاش هایش را به جای دست زدن به اقدام نظامی به برگزاری کنفرانس صلح متمرکز کند.

آقای لاوروف که این سخنان را پس از دیدار با ولید معلم، وزیر خارجه سوریه بیان کرد، همچنین افزود: "دست یافتن به راه حل سیاسی همچنان امکان پذیر است."

وزیر امور خارجه روسیه هشدار داد که اقدام نظامی علیه سوریه به گسترش تروریسم منجر خواهد شد.

ولید معلم، وزیر امور خارجه سوریه هم ضمن متهم کردن آمریکا به حمایت از تروریسم گفته است که حمله شیمیایی که آمریکا بشار اسد را عامل آن می داند در واقع با هدف ایجاد بهانه ای برای مداخله نظامی در سوریه صورت گرفته است.

آقای معلم گفت: "ما از خودمان می پرسیم که چگونه اوباما می تواند از کسانی حمایت کند که زمانی مرکز تجارت جهانی را از بین بردند."

وزیر امور خارجه سوریه همچنین تاکید کرد: "راههای دیپلماتیک برای حل بحران سوریه هنوز وجود دارد."

روسیه یکی از قدرتمندترین حامیان دولت سوریه از زمان شروع درگیری در این کشور از سال ۲۰۱۱ میلادی بوده است.

این کشور به همراه چین تاکنون از صدور چندین قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در محکومیت بشار اسد جلوگیری کرده است.

مطالب مرتبط