پ‌ک‌ک خروج نیروهایش از خاک ترکیه را متوقف کرد

حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) می‌گوید که خروج پیکارجویانش از خاک ترکیه را به دلیل فعال نبودن این کشور نسبت به فرآیند صلح متوقف کرده است.

البته این گروه تأکید کرده است که به آتش بس با نیروهای ترکیه پایبند است.

پ‌ک‌ک در اوایل سال جاری و براساس طرح صلحی که با هدف پایان دادن به درگیری‌های ۳۰ ساله بین این گروه و نیروهای ارتش ترکیه ارائه شد، خروج نیروهایش را از کردستان ترکیه آغاز کرد.

درگیری بین پیکارجویان پ‌ک‌ک و نیروهای ترکیه تاکنون بیش از ۴۰ هزار کشته برجای گذاشته است.

فرات نیوز، خبرگزاری نزدیک به حزب کارگران کردستان به نقل از بیانیه منتشره توسط این گروه گفته است: "آتش بس همچنان باقی است تا به دولت رجب طیب اردوغان اجازه دهد اقداماتی را در جهت حمایت از طرح صلح عبدالله اوجالان، رهبر زندانی پ‌ک‌ک انجام دهد."

پ‌ک‌ک در این بیانیه مقامات ترکیه را به داشتن "خط مشی غیرمسئولانه "در قبال روند برقراری صلح متهم کرده است.

به گفته پ‌ک‌ک، دولت ترکیه به اقداماتی که این گروه براساس طرح صلح انجام داده، پاسخ نداده است.

پ‌ک‌ک همچنین ترکیه را متهم کرده که پست‌های نظامی جدیدی را در مناطق کردنشین ایجاد کرده و با کردها در مورد طرح‌های برقراری دموکراسی، مشورت نکرده است.

دولت ترکیه برای پیشرفت در مذاکرات صلح خواستار خروج کامل نیروهای پ‌ک‌ک از این کشور شده است.

گفته شده پ‌ک‌ک نزدیک به دو هزار نیرو در ترکیه دارد.

براساس توافق انجام شده، انتظار می رود ترکیه در قبال خروج تدریجی نیروهای پ‌ک‌ک از خاک این کشور، اقداماتی را در ارتباط با بهبود حقوق کردها انجام دهد. این اقدامات از جمله شامل لغو قانون جنجالی ضد تروریسم و همچنین اجازه آموزش به زبان کردی به کودکان کرد می‌شوند.

گفته شده دولت ترکیه به استناد قانون ضدتروریسم هزاران نفر را با ادعای ارتباط با پ‌ک‌ک به زندان انداخته است.

پ‌ک‌ک در سال ۱۹۸۴ مبارزه مسلحانه علیه حکومت ترکیه را آغاز کرد. این سازمان خواهان خودمختاری کردهای ترکیه است. طبق برآوردها، کردها حدود ۲۰ درصد جمعیت ترکیه را تشکیل می‌دهند.

ترکیه، آمریکا و اتحادیه اروپا این سازمان را به‌خاطر حملاتش به نیروهای امنیتی و غیرنظامیان ترک در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده‌اند.

مطالب مرتبط