نامزد مورد حمایت پوتین، شهردار مسکو شد

Image caption سرگئی سوبیانین از سال ۲۰۱۰ شهردار مسکو بوده است

سرگئی سوبیانین، کاندیدای مورد حمایت دولت روسیه برای شهرداری مسکو، توانست با به دست آوردن آرایی کمی بیشتر از حد نصاب پیروز و به عنوان شهردار جدید پایتخت روسیه انتخاب شود.

مقام های روسی گفته اند که در شمارش آرا که تقریبا پایان یافته آقای سوبیانین موفق شده ۵۱.۳ درصد آرا را به خود اختصاص دهد و در همان مرحله اول به پیروزی برسد.

آلکسی ناوالنی، رقیب اصلی آقای سوبیانین که رهبری جنبش دموکراسی‌خواهی را برعهده دارد، ۲۷.۳ درصد آرا را از آن خود کرده است.

برای پیروزی در مرحله نخست این انتخابات به دست آوردن بیش از نیمی از آرا لازم است.

آقای ناوالنی گفته است که نتیجه این انتخابات "به وضوح دستکاری" شده و خواهان برگزاری انتخابات در مرحله دوم شده است.

آقای ناوالنی گفته است که به اندازه کافی رای آورده که این انتخابات به مرحله دوم کشیده شود، چون هنگام شمارش آرا "تخلفات جدی فراوانی" رخ داده است.

اما آقای سوبیانین گفته است که روند برگزاری انتخابات و شمارش آرا "شفاف" بوده است. او احتمال کشیده شدن انتخابات به مرحله دوم را بسیار کم دانسته است.

دانیل سندفورد، خبرنگار بی بی سی در مسکو می گوید که اگر شائبه احتمال تقلب در این انتخابات بالا بگیرد، بار دیگر تظاهرات اعتراض آمیز گسترده ای در پایتخت برگزار خواهد شد.

Image caption آلکسی ناوالنی اکنون با قید وثیقه آزاد است

در سال ۲۰۱۱ پس از انتخابات سراسری در روسیه، خیابان های مسکو شاهد حضور گسترده معترضانی بود که می گفتند در انتخابات تقلب شده است.

آقای ناوالنی پیشتر گفته بود که در صورتیکه تقاضایش برای برگزاری انتخابات شهرداری مسکو در مرحله دوم رد شود، از مردم خواهد خواست که به خیابان ها بیایند.

او در حالی در این انتخابات حضور یافته که چند ماه پیش به جرم اختلاس و فساد مالی به پنج سال زندان محکوم شد. اما اکنون با قید وثیقه آزاد است.

آقای ناوالنی که محاکمه او انگیزه های سیاسی داشته است.

آلکسی ناوالنی، ۳۷ ساله متهم بود که در سال ۲۰۰۹ از یک شرکت دولتی، ۱۶ میلیون دلار اختلاس کرده است. آقای ناوالنی در آن زمان بدون دریافت حقوق مشاور فرماندار استان کیروف در ۷۶۰ کیلومتری مسکو بود.

در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ که انتخابات مجلس و ریاست جمهوری روسیه برگزار شد، آقای ناوالنی به‌صورت غیررسمی رهبر جنبشی اعتراضی شد که ده‌ها هزار نفر را به خیابان‌ها کشاند.

انتخابات شهرداری مسکو در سال ۲۰۰۴ برچیده شد اما با تلاش دمکراسی‌خواهان برگزاری این انتخابات از سر گرفته شده است.

سرگئی سوبیانین که در این انتخابات از حمایت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه برخوردار بود در سال ۲۰۱۰ شهردار مسکو شد. در انتخابات اخیر پنج نامزد به رقابت با آقای سوبیانین پرداختند.

مطالب مرتبط