اوباما: سلاح‌های شیمیایی سوریه تحت کنترل باشد، حمله انجام نمی‌شود

Image caption باراک اوباما روز دوشنبه با شش شبکه آمریکایی گفتگو کرد

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در یک مصاحبه تلویزیونی اعلام کرد، در صورتی که سوریه سلاح های شیمیایی خود را تحت کنترل جامعه بین المللی قرار دهد، آمریکا به این کشور حمله نخواهد کرد.

با این حال آقای اوباما گفت که او شک دارد حکومت سوریه این کار را انجام دهد.

در حالی کنگره آمریکا در حال بررسی برنامه دولت برای حمله به سوریه است، روسیه در روز دوشنبه پیشنهاد داد که سوریه سلاح های شیمیایی اش را در کنترل جامعه جهانی قرار دهد. پیشنهادی که مورد توجه دمشق قرار گرفت.

آمریکا، حکومت سوریه را متهم کرده که در روز ۲۱ ماه اوت در حومه دمشق از سلاح شیمیایی استفاده کرده که در جریان آن ۱۴۲۹ نفر کشته شده اند. بیش از چهارصد نفر از آنها کودک بودند.

سوریه این اتهام را رد می کند و در گفتگو با یک تلویزیون آمریکایی رئیس جمهوری سوریه گفت که او اطلاعی از حمله شیمیایی ندارد.

بشار اسد در این گفتگو همچنین از کنگره آمریکا خواست تا به برنامه حمله به سوریه رای ندهد.

باراک اوباما در روز دوشنبه با شش شبکه تلویزیونی آمریکایی گفتگو کرد تا دلایل خود برای حمله به سوریه را به مردم آمریکا شرح دهد.

گفته می شود که اعضای کنگره به خاطر آنکه مردم مخالف این جنگ هستند، قصد دارند به آن رای منفی بدهند. هنوز در کنگره بیشتر نمایندگان می گویند قصد ندارند اجازه جنگ را صادر کنند.

آقای اوباما گفته که حمله به سوریه برای تنبیه کشوری است که از سلاح شیمیایی استفاده می کند.

در گفتگویی با شبکه ای بی سی، آقای اوباما گفت که می خواهد مطمئن شود، ممنوعیت استفاده از سلاح شیمیایی در جهان حفظ می شود.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین تاکید کرد که رسیدن به این هدف "برای امنیت ملی آمریکا مهم است" و اضافه کرد که ترجیح می دهد این ماجرا از طریق "دیپلماتیک حل شود."

خبرگزاری اسوشیتد پرس، نتایج یک نظرسنجی را منتشر کرده که بر اساس آن از هر پنج آمریکایی تنها یک نفر فکر می کند حمله به سوریه می تواند ابهت آمریکا را مقابل دیگر کشورها حفظ کند.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه از دولت سوریه خواسته بود که تسلیحات شیمیایی این کشور را به عنوان راهی برای جلوگیری از حمله در اختیار جامعه بین الملل قرار دهد.

آقای لاوروف پس از دیدار امروز خود با ولید معلم، وزیر خارجه سوریه در مسکو در جریان کنفرانسی خبری این پیشنهاد را مطرح کرد.

پیشتر جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا که در ادامه تلاش هایش در جهت جلب حمایت برای اقدام نظامی علیه سوریه به لندن سفر کرده، گفته بود که سوریه می تواند از حمله نظامی جلوگیری کند، در صورتی که بشار اسد، رئیس جمهور، تمامی تسلیحات شیمیایی این کشور را تا هفته آینده به جامعه بین الملل تحویل دهد. او بلافاصله افزود که البته دولت سوریه چنین نخواهد کرد.

وزارت خارجه آمریکا کمی بعد تاکید کرد آن چه که آقای کری گفته تنها یک استدلال لفظی بوده است.

مطالب مرتبط