آمریکا، بریتانیا و فرانسه طرح خلع سلاح شیمیایی سوریه را به شورای امنیت می‌برند

بازرسان سازمان ملل در سوریه
Image caption بازرسان سازمان ملل که برای بررسی حملات شیمیایی به سوریه رفته بودند، هنوز گزارش خود را نداده است

آمریکا، بریتانیا و فرانسه پیش نویس قطعنامه‌ای را برای طرح در شورای امنیت سازمان ملل آماده می‌کنند که بر اساس آن سلاح‌های شیمیایی سوریه تحت نظارت بین‌المللی قرار می‌گیرد تا بتوان آنها را نابود کرد.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا گفت که پیش‌نویس این قطعنامه طراحی شده است تا اطمینان حاصل شود پیشنهاد روسیه در مورد سلاح‌های شیمیایی سوریه، برای فریب افکار عمومی و کشورهای غربی نیست.

فرانسه گفته است که در این پیش نویس، حملات شیمیایی‌ای که گفته می‌شود دولت بشار اسد اخیرا در اطراف دمشق انجام داده محکوم می‌شود.

همچنین بر اساس این پیش‌نویس، در صورت عدم اجرای کامل طرح خلع سلاح توسط دولت سوریه، این دولت به تحمل عواقب بسیار جدی تهدید می‌شود.

روسیه اعلام کرده است که قطعنامه‌ای با این ویژگی‌ها را نخواهد پذیرفت.

روسیه عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل است و می تواند صدور هر قطعنامه‌ای را وتو کند.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه دیروز در دیدار با ولید معلم، همتای سوری خود در مسکو پیشنهاد قرار گرفتن سلاح‌های شیمیایی سوریه تحت نظارت بین‌المللی را مطرح کرد که با استقبال آقای معلم مواجه شد.

کمی پیش از آن جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا گفته بود که اگر دولت سوریه تا هفته دیگر سلاح‌های شیمیایی خود را تحت نظارت بین‌المللی در آورد، اقدام نظامی ضرورت نخواهد داشت، اما افزوده بود که حکومت سوریه چنین کاری را نخواهد کرد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا هم دیشب گفت که اگر سوریه سلاح‌های شیمیایی خود را تحت نظارت بین المللی در آورد، طرح حمله نظامی به این کشور متوقف خواهد شد.

مطالب مرتبط