انتقاد حزب حاکم بریتانیا از اظهارات "شرم آور" مقام سازمان ملل

Image caption راکوئل رولنیک در حال تهیه گزارشی در خصوص حق مسکن برای شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد است

گرنت شپس، رییس حزب محافظه کار بریتانیا گفته است که اظهارات انتقاد آمیز یکی از مقامات سازمان ملل در خصوص کاهش کمکهای دولتی برای مسکن در بریتانیا "کاملا شرم آور" بوده است.

آقای شپس گفته است که در این خصوص نامه اعتراض آمیزی به دبیر کل سازمان ملل متحد خواهد نوشت.

او گفته است که خانم راکوئل رولنیک با هیچ یک از وزرا یا مسوولان بریتانیایی ملاقات نکرده، فردی مغرض بوده و به غلط سیاست جدید کاهش سوبسیدهای دولتی برای مسکن را "مالیات بر اتاق خواب" عنوان کرده است.

خانم رولنیک گفته توصیه او تعلیق سیاست جدید دولت بریتانیا است.

او اکثر انتقادات آقای شپس را رد کرده اما به دلیل استفاده از لفظ "مالیات بر اتاق خواب" عذر خواهی کرده است. او به بی بی سی گفت دلیل استفاده او از این لفظ این بوده که از زمان ورودش به بریتانیا همه از همان لفظ استفاده می کرده اند.

مطابق تغییرات اعمال شده توسط دولت، سوبسید مسکن افرادی که خانه‌هایشان بزرگتر از نیاز واقعی آنهاست کاهش خواهد یافت. به عبارت دیگر، افرادی که تعداد اتاق خواب خانه هایشان بیشتر از حد متعارف نیاز آنها باشد از دولت سوبسید کمتری برای هزینه های مسکن خود دریافت خواهند کرد.

چنین افرادی باید به خانه هایی با اتاق خواب کمتر بروند تا سوبسید مسکن آنها کاهش نیابد.

دولت بریتانیا گفته است سیاست جدید عادلانه است و سبب صرفه جویی معادل ٥٠٠ میلیون پوند در سال می شود و همچنین خانه های بزرگتر را برای سکونت خانواده های محتاج با تعداد فرزندان بیشتر آزاد می کند.

خانم رولنیک که در حال تهیه گزارشی در خصوص حق مسکن برای شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد است، به دعوت دولت بریتانیا برای دو هفته وارد این کشور شد.

او در این مدت از شهرهای لندن، ادینبورو، گلاسگو، بلفاست و منچستر دیدار کرد.