جلسه تولیدکنندگان پوشاک برای پرداخت غرامت به قربانیان در بنگلادش

فرو ریخت ساختمان تولیدی پوشاک
Image caption در ماه آوریل بر اثر حادثه فرو ریختن یک کارگاه چند طبقه‌ای تولید پوشاک در بنگلادش بیش از ۱۲۰۰ نفر کشته و حدود ۲۵۰۰ نفر مجروح شدند

تعدادی از تولیدکنندگان بزرگ جهانی پوشاک قرار است درباره دادن غرامت به بستگان قربانیان و مجروحان حادثه فرو ریختن یک تولیدی پوشاک در بنگلادش جلسه‌ای تشکیل دهند.

شرکت کنندگان در این جلسه دو روزه در ژنو قرار است درباره جزئیات پرداخت غرامت به افرادی که از چنین حوادثی صدمه می‌بینند، بحث و تبادل نظر کنند.

در ماه آوریل بر اثر حادثه فرو ریختن یک کارگاه چند طبقه‌ای تولید پوشاک در بنگلادش بیش از ۱۲۰۰ نفر کشته و حدود ۲۵۰۰ نفر مجروح شدند.

اتحادیه‌های کارگری می‌گویند که خانواده بسیاری از قربانیان این حادثه با مشکلات مالی زیادی به علت از دست دادن عمده نان آور خانواده، روبرو هستند.

"اینداستریال آل" که یک اتحادیه کارگری جهانی است از این تولیدکنندگان عمده جهانی پوشاک خواسته بود تا در این خصوص نشستی تشکیل دهند.

"اینداستریال آل" می‌گوید از اینکه تعدای از شرکتهای بزرگ غربی مانند "سی اند ای" و "پرایمارک" در این جلسه شرکت می‌کنند خرسند است اما از تصمیم برخی از بزرگان این صنعت مانند "والمارت" و "مانگو" تعجب کرده است.

تعلیق امتیازات تجاری

Image caption بی توجهی به ایمنی کار در بنگلادش بارها باعث بروز حوادث محل کار و تلفات سنگین شده است

پیشتر و در ماه ژوئن، دولت آمریکا امتیازات تجاری اعطا شده به بنگلادش را به خاطر شرایط محیط کار در آن کشور به حالت تعلیق در آورد؛ اقدامی که مورد اعتراض بنگلادش قرار گرفت.

وزارت امور خارجه بنگلادش روز جمعه ٧ تیر (٢٨ ژوئن)، با صدور اطلاعیه‌ای اقدام دولت آمریکا در قطع امتیازات تجاری به آن کشور به دلیل بی‌توجهی به ایمنی کارگران را مورد انتقاد قرار داد و آن را "تکان‌دهنده" توصیف کرد.

وزارت امور خارجه بنگلادش در اطلاعیه خود افزود: "برای کارگران کارخانه‌های بنگلادش تصمیم ایالات متحده به تعلیق توافقنامه سیستم رجحان عمومی کاملا تکان دهنده است زیرا این تصمیم زمانی اتخاذ می‌شود که دولت بنگلادش به اقدامات ملموس و مشهودی در راستای بهبود ایمنی محل کار و حمایت از حقوق کارگران دست زده است."

وزارت امور خارجه بنگلادش با تاکید بر اینکه تصمیم شرکای تجاری خود را همواره محترم می‌شمارد، ابراز نگرانی کرده است که "ممکن است این تصمیم سختگیرانه باعث ایجاد موانع جدید در راه گسترش تجارت رو به رشد دو جانبه شود."

در فرمان دولت آمریکا آمده بود که دلیل حذف بنگلادش از این فهرست این است که "آن کشور اقدامات لازم را برای تامین حقوق کارگران و انطباق شرایط کار با معیارهای بین‌المللی انجام نداده است."

با این تصمیم، صادرکنندگان کالاهای بنگلادشی به آمریکا مانند سایر کشورها، ملزم به پرداخت تعرفه گمرکی هستند.

مایکل فرومن، نماینده تجاری ایالات متحده، در توجیه فرمان رئیس جمهور گفته است که "حوادث تاسف آور اخیر در کارگاه های بنگلادش حاکی از وجود نواقص جدی در سازوکارهای مربوط به ایمنی محل کار در آن کشور است."

امتیاز ویژه

Image caption اکثر کارگران پوشاک دوزی و در نتیجه قربانیان حوادث کار را زنان تشکیل می دهند

بنگلادش، همانند ایالات متحده، عضو سازمان تجارت جهانی است و اقدام ایالات متحده تاثیری بر روابط تجاری عادی دو طرف در چارچوب قواعد این سازمان ندارد اما علاوه بر آن، آمریکا امکانات "سیستم رجحان عمومی" را نیز جهت حمایت از اقتصاد بنگلادش به کار گرفته بود.

براساس مقررات سازمان تجارت جهانی، کشورهای عضو ملزم هستند شرایط یکسانی را در تجارت با یکدیگر به کار گیرند؛ در عین حال، این سازمان جهت کمک به کشورهای کمتر توسعه یافته، به طرف‌های تجاری آنها اجازه داده است تا امتیازات دوجانبه اضافی را نیز در تجارت با آنها در نظر بگیرند که عمدتا شامل کاهش یا لغو یکجانبه تعرفه‌های بازرگانی است.

بنگلادش از جمله صادرکنندگان عمده پوشاک به کشورهای غربی است و بسیاری از شرکت‌های بزرگ غربی برای استفاده از هزینه نازل تولید، به خصوص پائین بودن دستمزد، کالاهای مورد نیاز خود را به تولیدکنندگان بنگلادشی سفارش می‌دهند.

در حال حاضر، نزدیک به پنج هزار کارگاه تولیدی با حدود سه میلیون کارگر، که اکثر آنان را زنان تشکیل می دهند، در بخش تولید پوشاک بنگلادش فعالیت دارند و بخش قابل توجهی از محصولات خود را به خارج صادر می‌کنند.

ایالات متحده در سال گذشته حدود ٥ میلیارد دلار کالا از بنگلادش وارد کرد که حدود ٩٠ درصد آن را پوشاک تشکیل می‌داد هر چند پوشاک مشمول تسهیلات سیستم رجحان عمومی آمریکا برای بنگلادش نیست.

مطالب مرتبط