شمال اسرائیل محل درمان شماری از زخمی‌های سوری

Image caption بیمارستان نهاریا در ده کیلومتری مرز لبنان قرار دارد

مرزهای اسرائیل شاید به روی پناهندگان سوری بسته باشد اما دولت اسرائیل چند بیمارستان در شمال این کشور را به روی تعدادی از زخمی‌های جنگ سوریه باز کرده است.

یکی از این بیمارستان‌ها در شهر صفد واقع است که حدود ۳۰ کیلومتر با مرز سوریه فاصله دارد.

بیمارستان دیگر بیمارستان "جلیل غربی" شهر مرزی نهاریاست که از پنجره اتاق مراقبت‌های ویژه در آی‌سی‌‌یو می‌توان خاک لبنان را دید.

مقام‌های بیمارستان تاکید دارند که زخمی‌ها را به طور رایگان درمان می‌کنند و انتظار دارند که دولت در آینده هزینه این بیماران را بپردازد. این مجروحان را ارتش اسرائیل به مرکز اورژانس بیمارستان منتقل می‌کند.

بی‌بی‌سی فارسی برای حفظ حریم شخصی و امنیت این زخمی‌ها اجازه نشان چهره آنها را ندارد. مداوا شدن در کشور دشمن نه فقط می‌تواند برای این شهروندان سوری بلکه برای خانواده‌شان نیز خطرناک باشد.

یکی از مجروحان که کاملا بیهوش بود در اتاقی در بخش مراقبت‌های ویژه در آی‌سی‌یو بستری بود و کسی نام او را نمی‌دانست.

دکتر سوستیان، جراح مغز و اعصاب، می‌گوید زخمی ها در شرایط وخیم به بخش او منتقل می‌شوند، عمدتا در حالی که در ناحیه سر با گلوله یا ترکش جراحات خطرناکی دارند.

او می‌گوید:به عنوان نمونه ما یک زن جوان ۲۳ ساله داشتیم که گلوله از یک طرف جمجمه‌اش وارد و از طرف دیگر خارج شده بود و از خونریزی شدید در بافت مغزی رنج می‌برد. بعد از یک عمل جراحی پیچیده و دو هفته مراقبت فشرده، این بیمار توانست خودش پای پیاده از بخش بیرون برود.

در اتاقی دیگر دو پسر جوان سوری بستری‌اند. یکی نیمه هوشیار است و به نظر می‌رسد از آثار مخرب موج انفجار رنج می‌برد.

معلوم نیست که این جوانان مخالفان حکومت هستند یا از افراد غیرنظامی. برای پزشکان بیمارستان اما هویت و و ملیت این بیماران اهمیتی ندارد.

دکتر سوستیان می‌گوید: وقتی که به عنوان پزشک وارد اتاق جراحی می‌شوید دیگر فکر نمی‌کنید که با یک مغز سوری رو به رو هستید یا مغز آسیب دیده یک انسان. اهل سوریه بودن این زخمی هیچ تاثیری روی کار ما نداشته است.

مسئولان بیمارستان می‌گویند از بهار امسال حداقل ۸۰ سوری را مداوا کرده‌اند، گامی کوچک در قبال شهروندان کشوری که هنوز دشمن سرسخت اسرائیل به حساب می‌آید.

مطالب مرتبط