بزرگداشت قربانیان حملات یازده سپتامبر در آمریکا

در دوازدهمین سالگرد حمله‌های یازده سپتامبر در آمریکا، مراسم یادبود کشته‌شدگان این حملات در شهرهای مختلف این کشور برگزار شده است.

در حملات ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ میلادی، برخورد چهار هواپیمای ربوده‌شده به برج‌های دوقلوی تجارت جهانی در نیویورک، ساختمان پنتاگون در واشنگتن و مزرعه‌ای در پنسیلوانیا، باعث کشته‌شدن حدود سه‌هزار نفر شد.

در نیویورک، خانواده کشته‌شدگان نام تک‌تک کشته‌شدگان در مرکز تجارت جهانی را خواندند.

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، قرار است در مراسم یادبودی در مقابل ساختمان پنتاگون شرکت کند ولی برنامه سخنرانی برای او ترتیب داده نشده است.

حمله‌های یازده سپتامبر به جنگی طولانی‌مدت در افغانستان منجر شد و همچنین سیطره قوای حکومتی بر حریم خصوصی شهروندان را گسترش داد که این هر دو موضوع، در سال‌های گذشته و به خصوص اخیرا مایه بحث‌های شدیدی در آمریکا بوده‌اند.

'مهم نیست چند سال بگذرد'

یک مراسم یادبود جداگانه هم در شنکس‌ویل پنسیلوانیا برای بزرگ‌داشت مسافران و خدمه پرواز شماره ۹۳ یونایتد برگزار شده است.

در روز حمله، آنان با هواپیماربایان درگیر شده بودند و مانع اصابت هواپیما به هدف شده بودند. این‌طور گمان می‌رود که هواپیماربایان بنا داشته‌اند آن را به کاخ سفید یا ساختمان کنگره آمریکا بکوبند.

هر ۳۳ مسافر و هفت خدمه این پرواز در سقوط آن در مزرعه‌ای در ۱۲۰ کیلومتری جنوب‌شرقی شهر پیتسبورگ کشته شدند.

کارن هینزون که برادرش را در جریان این حملات در نیویورک از دست داد و جسد او هیچ‌گاه پیدا نشد، در این باره می‌گوید: "مهم نیست چند سال بگذرد. هر سال این‌موقع، وقت یادبود آنهاست."

روز چهارشنبه بیش از هزار نفر در محل بنای یادبود ملی یازده سپتامبر در شهر نیویورک گرد آمدند تا نام کشته‌شدگان حملات سال‌های ۲۰۰۱ و ۱۹۹۳ را از روی این بنا بخوانند.

مراسم بزرگ‌داشت در اطراف دو آب‌نما برگزار شد که بر جای دو برج ویران‌شده ساخته شده‌اند.

اسامی کشته‌شدگان حمله‌های یازده سپتامبر و نیز شش نفری که در بمب‌گذاری سال ۱۹۹۳ میلادی در مرکز تجارت جهانی کشته شدند، در کناره‌های این آب‌نماها حک شده است.

در این مراسم، ۲۵۰ نفر که خیلی از آنان از اعضای خانواده کشته‌شدگان بودند، نام این قربانیان را خواندند.

این نام‌خوانی به دفعات قطع شد تا حاضران به یادبود لحظات اصلی روز یازده سپتامبر، سکوت کنند؛ زمانی که اولین هواپیما در ساعت ۸:۴۶ به وقت محلی به برج شمالی برخورد کرد، زمانی که پس از آن هواپیمای دوم به برج جنوبی خورد، زمانی که هر دو برج فرو ریختند، و زمانی که هواپیمای سوم و چهارم به ساختمان پنتاگون و به مزرعه اطراف شنکسویل برخورد کردند.

مراسم یادبود در شماری دیگر از شهرهای ایالات متحده نیز برگزار شد.

ارتفاعی به سال اعلام استقلال

سازندگان در آخرین مراحل ساخت برج تجارت جهانی و موزه‌ای هستند که به این حملات اختصاص داده شده است.

این برج در حال حاضر مرتفع‌ترین بنا در کل آمریکای شمالی و جنوبی است.

نوک آن به ۵۴۱ متر معادل ۱۷۷۶ پا می‌رسد؛ ارتفاعی نمادین که یادآور سال اعلام استقلال ایالات متحده است.

روز سه‌شنبه کلنگ بنای یادبود محل سقوط پرواز شماره ۹۳ یونایتد هم زده شد.

این ساختمان قرار است در اواخر سال ۲۰۱۵ میلادی افتتاح شود.

اسامه بن‌لادن و سازمان القاعده، مسئولیت حملات یازده سپتامبر را به عهده گرفتند. در جریان این حملات که سه فروند از چهار هواپیمای ربوده‌شده به هدف تعیین‌شده اصابت کرد، ، هر ۱۹ هواپیماربا هم کشته شدند.

مطالب مرتبط