'کشف نزدیک ۶۰۰ جسد مثله شده' در بلوچستان پاکستان

مجروح در بیمارستانی در کویته
Image caption بسیاری در خشونتهای قومی،مذهبی و ملی گرایانه در بلوچستان کشته و یا مجروح شده اند

مقامات محلی بلوچستان پاکستان می‌‎گویند که ظرف سه سال گذشته ۵۹۲ جسد مثله شده در بخش‌های مختلف این ایالت پیدا شده است.

بر اساس گزارش "دان" در سندی که نسخه‌ای از آن بدست این رسانه پاکستانی رسیده، گفته شده است که پلیس و نیروهای امنیتی بلوچستان این اجساد را کشف کرده‌اند.

این سند همچنین نشان می‌دهد که در سال جاری میلادی تعداد بیشتری از اجساد مثله شده پیدا شده است.

به گفته ناظران مسایل پاکستان این اولین باری است که آماری مشخص از کشته شدگان در این ایالت از سوی مقامات مقامات ایالتی ارایه می‌شود. البته مقامات دولت فدرال پاکستان هنوز درباره این سند و محتوای آن واکنشی رسمی ارایه نداده‌اند.

بلوچستان پاکستان از نظر مساحت، بزرگترین ایالت در این کشور است اما این منطقه از زمان استقلال پاکستان تاکنون بارها صحنه تنش‌های قومی،مذهبی و گرایش‌های ملی‌گرایانه بوده است.

همچنین درصد زیادی از هزاران نفری که به گفته بستگان آنها در نقاط مختلف این کشور، به دلایل گوناگون ناپدید شده‌اند متعلق به این ایالت هستند.

بستگان این افراد نیروهای امنیتی را مسئول این ناپدیدشدن‌ها می‌دانند. اما مقامات امنیتی ضمن اظهار تاسف از این گونه حوادث می‌گویند مشخص نیست که چه افرادی در پس پرده این مسایل هستند. فرار از خانه به دلایل مختلف و یا دخالت "پیکار جویان بلوچ" از جمله دلایلی است که نیروهای امنیتی-نظامی برای این حوادث بیان می‌کنند.

اما تعداد بالای ناپدیدشدگان در کشور باعث سفر یک گروه از سازمان ملل متحد به پاکستان در اواخر سپتامبر سال گذشته میلادی شد.

اعضای این گروه در یک نشست خبری گفتند که آمارها درباره این افراد متفاوت است و افزودند که مشخص نیست که چه کسانی پشت پرده این ناپدیدشدن‌ها هستند: دولت، بازیگران غیر دولتی و یا هردو. اگرچه اولیور دفرووی از اعضای این گروه، در این نشست خبری افزود که به گفته منابع غیر دولتی این ناپدید شدن‌های اجباری از "الگویی خاص" پیروی می‌کند که با همکاری نیروهای انتظامی و امنیتی انجام شده است.

Image caption ساکنان محلی که بسیاری از آنان را اقوام بلوچ و پشتون تشکیل می‌دهند، می‌گویند که این ایالت و ساکنان بومی آن از این امکانات بهره چندانی نمی‌برد

بلوچستان پاکستان از نظر منابع طبیعی غنی است و بطور مثال تاسیسات و مخازن گاز "سوئی" در بلوچستان بیش از ۴۰ درصد نیاز کشور را تامین می‌کند. بندر گوادر که تعدادی از فازهای آن عملیاتی شده است و از بنادر بزرگ منطقه است، نیز در جنوب بلوچستان واقع شده.

اما علیرغم این مسایل ساکنان محلی که بسیاری از آنان را اقوام بلوچ و پشتون تشکیل می‌دهند، می‌گویند که این ایالت و ساکنان بومی آن از این امکانات بهره چندانی نمی‌برد.

همین نکته بارها باعث درگیری‌هایی به ویژه بین ناسیونالیست‌های بلوچ و نیروهای دولت شده است که در اثر آنها بسیاری جان خود را از دست داده‌اند.

درگیری‌های مذهبی به ویژه علیه شیعیان پاکستان که بیشتر در کویته مرکز این ایالت ساکن و از قوم هزاره هستند از دیگر مسایل مشکل آفرین در این منطقه است. صدها نفر شیعه در بمبگذاری‌های مختلف به ویژه در کویته جان خود را از دست داده‌اند.

دولت‌های مختلف پاکستان به ویژه در چند سال اخیر و پس از روی کار آمدن دولت غیر نظامی در سال ۲۰۰۸ بارها تلاش کرده‌اند تا به حل مسایل بلوچستان کمک کنند از جمله تلاش دولت پیشین پاکستان به رهبری حزب مردم با قانون "آغاز حقوق بلوچستان" اما هیچ یک موفقیت چندانی به دست نیاورده‌اند.

دولت جدید مسلم لیگ نواز شریف نیز که در ماه مه امسال بر سر کار آمد تلاش کرده است تا با اجماع بر انتخاب سر وزیر و فرماندار این ایالت عزم دولتش را برای کمک به حل مشکل بلوچستان نشان دهد.

اگرچه به گفته صاحب نظران، مسایل بلوچستان بسیار پیچیده و ترکیبی از مسایل مختلف است و حل آن نیاز به عزمی راسخ و اجماعی ملی از سوی جناح‌های مختلف و بازیگران گوناگون از جمله ارتش و مقامات امنیتی دارد.

در عین حال به گفته همین ناظران فقط یکصد روز از آغاز کار دولت آقای شریف می‌گذرد و هنوز زود است تا بتوان به طور قاطع درباره موفقیت‌های دولت جدید در این ایالت سخن گفت.

اما برخی از کارشناسان معتقدند که تلاش‌های دولت برای مذاکره با ستیزه جویان طالبان و ابتکارهای امنیتی دیگر می‌تواند در عمل به حل برخی از مشکلات بلوچستان کمک کند اگرچه نیم توان بر سر زمان آن هیچ گونه اظهار نظری کرد.

مطالب مرتبط