'تاسیسات اتمی یون‌بیون کره شمالی در شرف فعالیت مجدد است'

Image caption گفته می شود این راکتور پلوتونیوم لازم را برای تولید تسلیحات هسته ای فراهم می کند

یک موسسه آمریکایی می گوید تصاویر ماهواره ای از نیروگاه اتمی یون بیون در کره شمالی "ظاهرا" از فعالیت مجدد یک راکتور پلوتونیوم حکایت دارد.

بنابر این گزارش، رنگ و میزان دود نشان می دهد که این راکتور در حال کار و یا نزدیک به بهره برداری است.

کره شمالی در آوریل گذشته و در بحبوحه افزایش تنش ها در شبه جزیره کره اعلام کرد که قصد دارد راکتور نیروگاه یون بیون را که توانایی تولید ۶ کیلوگرم پلوتونیوم در سال را دارد، دوباره فعال کند.

گفته می شود کره شمالی قادر است از پلوتونیوم تولیدی این راکتور برای تولید تسلیحات هسته ای استفاده کند.

تحلیلگران معتقدند که این کشور تاکنون توانسته از پلوتونیوم تولیدی در راکتور یون بیون بین ۴ تا ۱۰ سلاح هسته ای بسازد.

گزارش مربوط به احتمال فعالیت مجدد در نیروگاه اتمی یون بیون توسط انستیتوی آمریکا- کره وابسته به دانشگاه جان هاپکینز نوشته شده است.

این انستیتو برپایه تصاویری ماهواره ای که فعالیت کره شمالی را کنترل می کند، این گزارش را منتشر کرده است.

جفری لوئیس، نویسنده این گزارش به بی بی سی گفته است: "به نظر می رسد که این راکتور یا در حال کار است و یا ظرف روزهای آتی آماده فعالیت می شود و به محض این که فعالیت آن آغاز شود، تولید پولوتونیوم از سرگرفته می شود."

به گفته آقای لوئیس "آنها (کره شمالی) واقعا درصدد دستیابی به موقعیتی هستند که مواد لازم برای تسلیحات اتمی را افزایش دهند که به نظر من این امتیازی را در مذاکرات هسته ای به آنها خواهد داد و همزمان این احساس را در ما ایجاد می کند که باید هر چه سریعتر دست به کار شد."

این راکتور ۵ مگاواتی می تواند پسمانده سوخت هسته ای ایجاد کند که قابلیت تبدیل به پلوتونیوم را دارد.

سومین آزمایش هسته ای کره شمالی در فوریه سال جاری انجام شد و مشخص نشد که آیا برای این آزمایش پلوتونیوم استفاده شد یا اورانیوم.

آمریکا و کره جنوبی تاکنون درباره این گزارش اظهار نظری نکرده اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است هم وزارت خارجه آمریکا و هم سازمان امنیت ملی کره جنوبی از هر گونه اظهار نظر مستقیمی دراین باره خودداری کرده اند.

کره شمالی نیروگاه یون بیون را در ژوئیه سال ۲۰۰۷ به عنوان بخشی از معامله خلع سلاح در برابر دریافت کمک تعطیل کرد.

ولی در ماه مارس سال جاری میلادی، پس از جنگ لفظی با آمریکا و تشدید تحریم های سازمان ملل که به دنبال سومین آزمایش هسته ای کره شمالی بود، این کشور قول داد که تمام تاسیسات یونگ بیون، را مجددا به کار بیندازد.

مطالب مرتبط