برویک، عامل کشتار ۷۷ نفر، در دانشگاه اسلو علوم سیاسی می‌خواند

Image caption برویک در دادگاه گفته بود که از کشتاری که کرده پشیمان نیست و به حکم زندانش اعتراض نمی‌کند

آندرس برویک، که به جرم کشتن ۷۷ نفر در نروژ به بیست و یک سال حبس محکوم شده است برای تحصیل در رشته علوم سیاسی دانشگاه اسلو ثبت نام کرد.

برویک ۳۴ ساله از داخل زندان و تحت تدابیر امنیتی شدید تحصیل خواهد کرد و نمی‌تواند با کارکنان دانشگاه ارتباط مستقیم داشته باشد.

دانشگاه اسلو بر اهمیت رفتار منصفانه با برویک تاکید کرده است.

آندرس برینگ برویک، در ماه ژوئیه سال ۲۰۱۱، ابتدا هشت نفر را در یک بمبگذاری در یکی از مناطق اداری اسلو کشت و سپس به اردوگاه جوانان حزب کارگر نروژ در جزیره یوتویا، در نزدیکی پایتخت، رفت و با شلیک گلوله شصت و نه نفر را که اغلبشان نوجوان بودند را به قتل رساند.

در رسیدگی قضایی به پرونده او بحث بیماری روانی مطرح شد اما دادگاه سرانجام آندرس برویک را عاقل تشخیص داد و به ۲۱ سال زندان محکوم کرد.

'پیچیدگی اخلاقی'

اولی پیتر اوترسون، رئیس دانشگاه اسلو می‌گوید که امکان تحصیلات عالی حق همه شهروندان است.

به گفته او رسیدگی به درخواست برویک بر اساس قوانین و مقررات یک مساله "پیچیده اخلاقی" بوده است، اما این به آن معنا نیست که نروژی‌ها احساسات ندارند یا حس خشم یا انتقام جویی در آنها وجود ندارد.

به گفته رئیس دانشگاه اسلو: "این مساله ثابت کرد که ارزش‌های ما اساسا با او متفاوت است."

Image caption رئیس دانشگاه اسلو گفته است که تحت هیچ شرایطی برویک نمی‌تواند وارد فضای دانشگاه شود

رئیس دانشگاه اسلو همچنین تاکید کرده است که تحت هیچ شرایطی این قاتل نمی‌تواند در فضای دانشگاه حاضر شود.

از آنجایی که دانشگاه اسلو مدارک تحصیلی فعلی برویک را برای تحصیل در رشته‌های اصلی دانشگاه کافی ندانستند به او اجازه ثبت نام و تحصیل در یک دوره آزاد را دادند.

گزارشگر بی‌بی‌سی در نروژ می‌گوید که آندرس برویک را به تازگی از زندانی در خارج شهر اسلو به زندانی که تدابیر امنیتی شدیدتری در آن اجرا می‌شود در شهر شی‌ین منتقل کرده‌اند.

مسئولان زندان به بی‌بی‌سی گفتند که برویک می‌تواند کتاب‌ها و منابعی را که برای تحصیل نیاز دارد امانت بگیرد و یک اتاق مطالعه جداگانه برای او آماده خواهد شد.

حزب کارگر نروژ بعد از هشت سال بر سر قدرت بودن، دوشنبه گذشته در انتخابات پارلمانی این کشور شکست خورد. بسیاری از کاندیداهای این انتخابات از بازماندگان قربانیان کشتار برویک بودند.

در قوانین کیفری نروژ، مجازات اعدام وجود ندارد اما در صورتی که مقامات قضایی آزادی فرد محکوم در پایان دوره محکومیت او را برای امنیت عمومی خطرناک تشخیص دهند، می‌توانند این دوره را تمدید کنند و یا فرد را تحت نظر قرار دهند.

برویک در جریان بازجویی و رسیدگی مقدماتی و همچنین در طول محاکمه در دادگاه کیفری، مسئولیت بمب گذاری در مرکز اسلو و تیراندازی در جزیره یوتویا را پذیرفت و آن را اقدامی در جهت مصلحت جامعه توصیف کرد.

او علت اقدام خود را مخالفت با سیاست مهاجرت دولت نروژ و مقابله با آنچه که نفوذ مهاجران مسلمان در این کشور می‌دانست عنوان کرد و گفت که ماموریت حفاظت از فرهنگ و تمدن اروپا در برابر "تهاجم مسلمانان" را برعهده داشته است.

مطالب مرتبط