آغاز محاکمه تاجر قدرتمند و موسس حزب جدید تحت تدابیر شدید امنیتی

بازداشتگاه موقتی
Image caption اخیراً بسیاری از محاکمه‌های دادگاهی که حقوقدانهای پرونده آنها را “سیاسی” عنوان کرده‌اند، پشت درهای بسته صورت گرفته‌اند.

دادگاه عالی تاجیکستان محاکمه زید سعیداف، تاجر موفق و مصمم به تأسیس حزب سیاسی را روز ۱۲ سپتامبر در ساختمان بازداشتگاه کمیته امنیت ملی پشت درهای بسته آغاز کرد.

صبح پنج‌شنبه‌ کارمندان پلیس، مأموران امنیتی و گروههای واکنش سریع وزارت کشور ورودی این ساختمان را تحت مراقبت شدید قرار دادند.

تدابیر شدید امنیتی

از آنجا که ورودی بازداشتگاه کمیته امنیت ملی همچنین درآمدگاه (ورودی) زندان نیز هست، معمولاً در اینجا شمار زیادی از ملاقات کنندگان زندانیان تجمع می‌کردند، اما امروز نه خبرنگاران، نه ملاقات کنندگان اجازه حضور در این مکان را نداشتند.

شماری از پیوندان زید سعیداف، از جمله فرزندان و برادر بزرگ او که در رو به روی ساختمان بازداشتگاه انتظار وکلای مدافع زید سعیداف بودند نیز، اجازه وارد شدن به ساختمان بازداشتگاه را نیافتند.

مأموران امنیتی و پلیس از نزدیک شدن افراد غیرنظامی به ساختمان بازداشتگاه جلوگیری می‌کردند.

'در جریان محاکمه تجمع نکنید'

گفته می‌شود، برخی از کارمندان انتظامی، پیوندان آقای سعیداف را تهدید کرده‌اند که در صورت تجمع در نزد ساختمان بازداشتگاه در زمان برگزاری محاکمه دادگاهی، آنها را تحت پیگرد قانونی قرار خواهند داد.

این در حالیست که هفته قبل دادگاه ناحیه اسماعیل سامانی شهر دوشنبه چهار نفر از فرزندان سعیداف به اتفاق محمودجان قاسم‌اف، یکی از مبتکران گروه تأسیس حزب "تاجیکستان نو" را برای آن چه اوباشی خوانده شد، محکوم به پنج روز حبس "مأموری" کرد.

Image caption چند نفر از کارمندان امنیتی با لباس غیرنظامی از دو سوی پیوندان آقای سعیداف و عده‌ای با خبرنگاران می‌ایستادند

با این وجود اسحاق تبراف، یکی از سه نفر از وکیلان مدافع زید سعیداف، گفته است که در جریان رسیدگی به پرونده آقای سعیداف موارد زیاد نقض قانون مشاهده شده است.

اما آقای تبراف می‌گوید: "ما امید داریم که قاضی دادگاه محاکمه را منصفانه و طبق قانونهای موجود در کشور انجام خواهد داد."

'افزایش پرونده‌های سیاسی'

این در حالیست که اخیراً بسیاری از محاکمه‌های دادگاهی که حقوقدانها پرونده آنها را "سیاسی" عنوان کرده‌اند، پشت درهای بسته انجام شده است.

اما مقامات دولتی می‌گویند که سبب اصلی برگزاری بسیاری از محاکمه های دادگاهی پوشیده "درخواست شاهدان از سری نگه داشتن شواهد آنها بوده است."

صاحب‌نظران بر این نظرند که سبب اصلی بازداشت زید سعیداف، تاجر معروف و وزیر پیشین صنایع، به اعلام تصمیمش برای تأسیس حزب جدید با نام "تاجیکستان نو" ربط دارد.

در اواسط ماه مه سال جاری آقای سعیداف به هنگام بازگشت از شهر پاریس فرانسه در فرودگاه شهر دوشنبه از جانب کارمندان آژانس مبارزه با فساد تاجیکستان به اتهام رشوه خواری، سوءاستفاده از مقام دولتی و چندزنی بازداشت شد.

رهبران برخی از احزاب سیاسی در تاجیکستان قضیه بازداشت زید سعیداف را "سیاسی" خوانده و تقاضای آزادی او را کرده‌اند.

ولی مقامات انتظامی تاجیکستان زید سعیداف را طبق ماده‌های ۳۱۹ و ۱۷۰ قانون کیفری تاجیکستان به رشوه‌ستانی و چندهمسری متهم کرده‌اند.

همچنین این نهادها اتهاماتی از قبیل ماده‌های ۳۱۴ (سو استفاده از مقام)، ۲۴۷ (تقلب)، ۱۳۸ (تجاوز به ناموس)، ۱۴۱ (علاقه جنسی با فرد نابالغ)، ۱۲۴ (وادار کردن به سقط جنین) و ۱۶۱ (سوءاستفاده از مقام ) قانون کیفری تاجیکستان را علیه آقای سعیداف وارد کرده‌اند.

مطالب مرتبط