تاکید وزرای خارجه روسیه و آمریکا بر حل بحران سوریه

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه و جان کری، همتای آمریکایی او، در کنفرانسی خبری در ژنو بر حل فوری مساله سلاح‌های شیمیایی سوریه تاکید کردند.

آقای لاوروف گفت قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در این زمینه ضرورتی برای حمله نظامی آمریکا باقی نمی‌گذارد. وزیر خارجه روسیه تاکید کرد که باید از رویارویی نظامی صرف‌نظر کرد.

پیش از این، بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه نیز تسلیم سلاح‌های شیمیایی این کشور به نظارتی بین‌المللی را به رفع تهدید نظامی آمریکا مشروط کرده بود. او همچنین گفته که سوریه تا یک ماه پس از انجام توافق‌ها اطلاعات مربوط به این سلاح‌ها را تحویل خواهد داد.

همزمان، سازمان ملل متحد اعلام کرد اسناد مربوط به درخواست سوریه برای پیوستن به کنوانسیون منع کاربرد تسلیحات هسته ای را دریافت کرده است.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا، در کنفرانس خبری مشترک با آقای لاوروف گفت حرف‌های مقام‌های سوری در این زمینه کافی نیست.گفت جهان نظاره‌گر عملکرد سوریه است تا ببیند آیا حکومت این کشور واقعا به خلع سلاح شیمیایی تن می‌دهد یا نه.

وزیران خارجه روسیه و آمریکا برای مذاکره درباره بحران شیمیایی سوریه در ژنو به سر می‌برند. تیم‌هایی از کارشناسان جنگ‌افزار شیمیایی هر دوی آنها را همراهی می‌کنند.

جنگ داخلی در جنگ داخلی

همزمان خبر می‌رسد که درگیری در شمال شرقی سوریه به شدت بالا گرفته است.

فعالان سوری می‌گویند در رویارویی گروه‌های مسلح کرد و شورشیان اسلام‌گرای مرتبط با القاعده نزدیک به ۵۰ نفر کشته شده‌اند.

درگیری میان گروه‌های مختلف مخالف بشار اسد سابقه دارد. به ویژه پیش از این کردها چندین بار هدف حملاتی از سوی دیگر مخالفان مسلح حکومت سوریه قرار گرفته‌اند.

مطالب مرتبط