مجرمین پرونده تجاوز گروهی در هند به اعدام محکوم شدند

ورود یک متهم به دادگاه
Image caption قاضی دادگاه گفته است که متهمان مرتکب "جنایتی هولناک" شده اند

چهار مرد هندی به جرم تجاوز گروهی به اعدام محکوم شده‌اند.

این چهار نفر پیشتر در ارتباط با تجاوز گروهی به یک زن در دهلی، پایتخت هند، مجرم شناخته شده و در انتظار صدور احکام مجازات بودند که دادگاه در روز جمعه، ٢٢ شهریور (١٣ سپتامبر)، آنان را به اشد مجازات محکوم کرد.

پرونده اتهامی این چهار نفر مربوط به ماجرای تجاوز جنسی به یک دختر در اتوبوسی در پایتخت هند است که انعکاسی گسترده در سراسر آن کشور داشت.

قربانی این تجاوز جنسی که در بیمارستان بستری شده بود به علت جراحت داخلی پس از دو هفته، جان خود را از دست داد.

قاضی دادگاه هنگام صدور حکم اعدام گفت که در زمانی که جامعه هند شاهد افزایش جرایم جنسی علیه زنان است، "نمی‌توان بر جنایتی چنین هولناک چشم بست. "

وی گفت که این واقعه "وجدان عمومی را در سراسر هند به درد آورده است."

در مقابل، وکیل مدافع این پرونده، که دفاع از هر چهار متهم را بر عهده داشت، در اعتراض به حکم دادگاه گفت "معنی این حکم این نیست که حقیقت پیروز شده است بلکه باید آن را نشانه شکست عدالت دانست."

واکنش اجتماعی

Image caption ماجرای تجاوز جنسی در اتوبوس، خشم عمومی و فشار برای صدور حکم اعدام برای متهمان را در پی داشت

براساس محتوای این پرونده، قربانی بیست و سه ساله این تجاوز گروهی و یک دوست مرد او در بازگشت از سینما به خانه در ساعات شب، سوار اتوبوسی شدند که متهمان برای گردش در اختیار داشتند.

این چهار نفر پس از مضروب کردن مرد مسافر، به نوبت به این زن تجاوز کردند و سپس با استفاده از یک میله فلزی، به شکنجه او پرداختند.

احکام اعدام در هند باید به تایید دیوان عالی آن کشور و امضای رئیس جمهوری برسد. مجازات اعدام همچنان در قوانین کیفری هند باقی است و دادگاه‌ها برای جرایم جدی به صدور این حکم مبادرت می‌ورزند اما این احکام لزوما به اجرا گذاشته نمی‌شود.

دیوان عالی هند قضات را موظف کرده است که "تنها برای بدترین جرایم" حکم اعدام صادر کنند اما تعریف دقیقی از این نوع جرایم ارائه نداده است.

در سال‌های اخیر، محاکم هند برای متهمان تعدادی از پرونده‌ها حکم اعدام صادر کرده‌اند اما اکثرا محکومان مشمول تخفیف مجازات شده‌اند. از سال ٢٠٠٤ تا کنون، تنها احکام دو نفر به اجرا گذاشته شده است که به جرم اقدامات تروریستی منجر به کشته شدن شماری از شهروندان، به اعدام محکوم شده بودند.

گفته می‌شود که هند دارای یکی از بالاترین آمار تجاوز جنسی در جهان است و واقعه اخیر با واکنش گسترده و تظاهرات اعتراض آمیز به ناامنی زنان همراه بود. در پی آن، رسانه‌های گروهی و حتی برخی سیاستمداران هندی لزوم اقداماتی برای مقابله با این پدیده را مطرح کردند.

مطالب مرتبط