دومین روز مذاکرات وزرای خارجه روسیه و آمریکا در مورد خلع سلاح شیمیایی سوریه

جان کری، وزیر خارجه آمریکا و سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفته‌اند که مذاکرات آنها در مورد خلع سلاح شیمیایی سوریه شروع برنامه ابتکاری وسیع تری برای خاتمه بحران این کشور است.

در دومین روز مذاکرات وزرای امور خارجه آمریکا و روسیه که با حضور اخضر ابراهیمی نماینده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور سوریه برگزار شد، آقای کری ضمن سازنده خواندن این گفتگوها گفت که همکاری ها برای دستیابی به زمینه های مشترک ادامه خواهد داشت.

آقای لاوروف هم از انجام گفتگوهای بیشتر در جریان مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک در اواخر ماه جاری خبر داد.

وزرای خارجه دو کشور در تلاشند تا در مورد خلع سلاح شیمیایی سوریه به توافقی دست یابند.

خبرنگار بی بی سی در ژنو می گوید ظاهرا هنوز اختلافات زیادی بین دو کشور آمریکا و روسیه در این باره وجود دارد.

در همین حال شورشیان مخالف رژیم سوریه گفته اند که تصمیم بشار اسد، رئیس جمهوری مبنی بر تسلیم سلاح های شیمیایی این کشور تحت نظارت بین المللی باعث توقف کشتارها نخواهد شد.

سخنگوی ارتش آزاد سوریه به بی بی سی گفته است نیروهای دولتی هنوز مقادیر زیادی تسلیحات شیمیایی در اختیار دارند و این اقدام دولت سوریه تنها "خریدن وقت" با کمک روسیه است.

روسای جمهور چین، روسیه و ایران که در حال حاضر در نشستی در بیشکک، پایتخت قرقیزستان حضور دارند، از تصمیم سوریه مبنی بر پیوستن به کنوانسیون منع تسلیحات شیمیایی استقبال کرده اند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه هم این اقدام سوریه را "گامی مهم برای حل بحران در سوریه" توصیف کرده و آن را حاکی از "تصمیم جدی" بشار اسد برای دنبال کردن این مسیر خوانده است.

مطالب مرتبط