دعوت رهبر القاعده به حمله‌های کوچک علیه آمریکا و حمایت از شورشیان سوریه

Image caption رهبر القاعده کمتر از یک سال پیش هم از شورشیان سوری در مقابل حکومت بشار اسد حمایت کرد

ایمن ظواهری، رهبر شبکه القاعده،خواستار ضربه‌زدن به اقتصاد آمریکا از طریق حملات کوچک و بایکوت محصولات این کشور شده است.

این پیام صوتی آقای ظواهری به مناسبت دوازدهمین سالگرد حملات یازده سپتامبر منتشر شده است که بن‌لادن و القاعده مدعی انجام آن هستند.

او در این پیام همچنین از بمب‌گذاری‌ها در ماراتن بوستون تقدیر کرده است.

ایمن ظواهری به گروه‌های اسلام‌گرایی که در میان مخالفان بشار اسد هستند هشدار داده است که با "سکولار"ها هیچ توافقی نکنند.

او از گروه‌های جهادی منطقه خواسته است متحد شوند تا حکومتی اسلامی تشکیل دهند.

رهبر القاعده کمتر از یک سال پیش هم در یک پیام ویدئویی که در وبسایت‌های جهادی اسلام‌گرا منتشر شد، از شورشیان سوری در مقابل حکومت بشار اسد حمایت کرد.

ایمن ظواهری خواستار "قیام" مسلمانان به‌ویژه در کشورهای همسایه سوریه در این کشور شده بود.

ایمن ظواهری در پیام خود گفته است: "باید آمریکا را از نظر اقتصادی تضعیف کنیم. راهش این است که آن را وادار کنیم هزینه‌های امنیتی‌اش را افزایش دهد. نقطه ضعف آمریکا، اقتصادش است که با افزایش هزینه‌های نظامی و امنیتی‌اش، ضعیف می‌شود."

حملات القاعده به برج‌های دو قلوی مرکز تجارت جهانی در نیویورک و همچنین به پنتاگون در سال ۲۰۰۱، به جنگ طولانی‌مدتی در افغانستان منجر شد و همچنین برنامه‌های نظارت اطلاعاتی دولت آمریکا را به‌شدت گسترش داد.

این دو موضوع، هردو در سال‌های گذشته و به‌خصوص اخیرا مایه انتقاد و مناقشه در سیاست داخلی آمریکا بوده‌اند.

ایمن ظواهری در این پیام صوتی از هواداران خود خواسته است تک‌تک یا در گروه‌های کوچک، حملاتی موردی علیه منافع آمریکا ترتیب دهند.

برخی این تاکید رهبر القاعده بر حملات کوچک را تاییدی بر افول قدرت رهبری مرکزی شبکه القاعده و ناتوانی‌اش در پیش‌بردن حملات عمده و برنامه‌ریزی‌شده همچون گذشته دانسته‌اند.

ایمن ظواهری از سال گذشته و پس از کشته‌شدن اسامه بن‌لادن، رهبری القاعده را بر عهده گرفته است. نیروهای آمریکایی ماه مه سال گذشته به محل اختفای بن‌لادن در پاکستان ریختند، او را کشتند و جسدش را به دریا انداختند.

رهبر القاعده در پیام صوتی اخیر خود همچنین گفته که آمریکا پشت کودتا علیه اخوان‌المسلمین در مصر بوده است.

او در عین حال از محمد مرسی، رئیس‌جمهوری برکنار شده مصر، انتقاد کرده که "طبق شریعت اسلامی" عمل نمی‌کرد و مرتکب اشتباهاتی همچون پذیرفتن قراردادهای امنیتی با اسرائیل و آمریکا شده است.

آقای ظواهری که قبل از پیوستن به القاعده، خودش هم در جنبش‌های اسلام‌گرای مصر فعال بوده، بر مخالفت خود با تمایل اخوان‌المسلمین به فعالیت در چارچوب‌های دموکراتیک تاکید کرده است.

مطالب مرتبط