پلیس و معلمان اعتصاب‌کننده در مکزیکوسیتی درگیر شدند

در مکزیکوسیتی، پایتخت مکزیک، همزمان با آغاز عملیات نیروهای پلیس برای بیرون راندن معلمان اعتصاب کننده از یکی از میادین اصلی شهر، درگیری‌هایی بروز کرده است.

مدت کوتاهی پس از پایان ضرب‌الاجلی که برای متفرق شدن اعتصاب کنندگان تعیین شده بود، صدها پلیس با حمایت تانک و هلی‌کوپتر به سنگرهایی که معلمان در این میدان ایجاد کرده بودند، حمله‌ور شدند. تا ضرب‌الاجل روز جمعه، بیشتر اعتراضات، صلح‌آمیز برگزار شده بود.

مقام های مکزیک گفته‌اند می‌خواهند میدان زوکالو برای جشن‌های روز استقلال پاکسازی شده باشد. این جشن ها قرار است امروز و فردا (تعطیلات آخر هفته) برگزار شود.

معلمان اعتصاب‌کننده خواهان تغییراتی در اصلاحات آموزشی هستند که رییس جمهور مکزیک، "انریکه پنا نیه تو"، هفته گذشته تایید کرد. رییس جمهور مکزیک با وجود چندین ماه تظاهرات، این اصلاحات را تایید کرد.

اتحادیه اصلی معلمان در مکزیک می‌گوید این اصلاحات ناقض حقوق اعضای این اتحادیه است. امتحانات مربوط به عملکرد و توانایی‌های حرفه‌ای معلمان از جمله این اصلاحات است.

ویل گرانت، خبرنگار بی‌بی‌سی در مکزیکوسیتی می‌گوید دولت به هدفش برای پاکسازی میدان رسیده است اما حضور پلیس ضد شورش و خودروهای زرهی، وحدتی را که انریکه پنا نیه‌تو می‌خواهد در اولین سال ریاست جمهوری خود در روز استقلال مکزیک به تصویر بکشد، نشان نمی‌دهد.

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی، گفته می‌شود برخی از تظاهرکنندگان، فعالان ضد دولت هستند که لزوما با اتحادیه معلمان ارتباط ندارند.

مطالب مرتبط