سومین روز از مذاکرات فشرده آمریکا و روسیه بر سر سوریه

Image caption وزیران امور خارجه آمریکا و روسیه گفته‌اند برای بحث درباره مقدمات یک کنفرانس صلح نیز به توافق رسیده‌اند

گفت‌وگوهای فشرده وزیران امور خارجه آمریکا و روسیه بر سر سوریه امروز، شنبه (۱۴ سپتامبر) برای سومین روز متوالی در ژنو ادامه خواهد داشت.

به گفته مقام های آمریکایی، مذاکرات جان کری، وزیر امور خارجه این کشور و سرگئی لاوروف، همتای روس او با پیشرفت همراه بوده است.

یکی از این مقام‌ها به بی‌بی‌سی گفت که اختلاف نظر اولیه طرفین در مورد میزان ذخایر سلاح‌های شیمیایی سوریه کم شده است.

خبرنگار بی‌بی‌سی در امور جهانی می‌گوید در زمینه انتظار از سوریه در این مورد که تا چه حد سریع باید قصد خود برای نابود کردن سلاح های شیمیایی را ثابت کند، نیز ممکن است پیشرفت‌هایی حاصل شده باشد.

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی، برای آنکه تسلیحات شیمیایی سوریه تحت کنترل بین‌المللی قرار بگیرد، مشکلات قابل توجه فنی و سیاسی همچنان باقی است.

گفت‌وگوهای جان کری و سرگئی لاوروف دیشب تا دیر وقت ادامه یافت و امروز هم از سر گرفته خواهد شد.

وزیران امور خارجه آمریکا و روسیه پیشتر گفتند برای بحث درباره مقدمات یک کنفرانس صلح برای سوریه در ماه جاری، نیز به توافق رسیده‌اند.

در همین حال بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل گفته است گزارش بازرسان تسلیحاتی این سازمان نشان خواهد داد که ماه گذشته در سوریه از سلاح شیمیایی استفاده شده است. این گزارش قرار است روز دوشنبه توسط سازمان ملل منتشر شود.

قرار است در این گزارش شواهدی ارائه شود که نوع مهمات مورد استفاده در منطقه غوطه دمشق نیز از جمله آنهاست. مشخص شدن نوع این مهمات ممکن است نشان دهد که کدامیک از طرفین دست به حمله شیمیایی زده است.

آقای بان به این موضوع اشاره نکرده است که چه کسی مسئول حملات روز ۲۱ اوت در غوطه در حومه دمشق است اما او پیشتر گفته بود بشار اسد، رهبر سوریه، جنایاتی علیه بشریت مرتکب شده است.

آمریکا و کشورهای غربی دولت سوریه را به حمله شیمیایی در غوطه متهم می‌کنند اما دولت بشار اسد ضمن رد این ادعا می‌گوید مخالفان عامل این حمله بوده‌اند.

مطالب مرتبط