تظاهرات در مونترال در مخالفت با طرح منع استفاده از نشانه‌های مذهبی

تظاهرات در مونترال کانادا
Image caption 'نه به قانون تبعیض آمیز' در پوستری در دست معترضین

مونترال کانادا صحنه تظاهرات هزاران نفر معترض به طرح قانون منع استفاده از نشانه‌های مذهبی توسط کارمندان دولتی بوده است.

بر اساس این طرح و در صورت تصویب آن در ایالت کبک، کارکنان دولتی حق استفاده از نشان‌های مذهبی را در این ایالت نخواهند داشت.

بسیاری از شرکت‌کنندگان در تظاهرات مونترال در اعتراض به این طرح لباسهای مذهبی پوشیده بودند.

شرکت‌کنندگان در این تظاهرات به زبان فرانسوی شعار می‌دادند: "اینجا فرانسه نیست."

اشاره آنها به تصویب قانونی مشابه در فرانسه است.

دولت ایالت کبک می‌گوید که این طرح به اتحاد و همبستگی بین شهروندان کمک می‌کند. اما دولت فدرال کانادا می‌گوید که تصویب چنین قاونی می تواند تفرقه آمیز باشد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، لیزا بلانشت لموت، یکی از اعضای پارلمان ایالتی می‌گوید: "در حال حاضر منشوری از ارزشهای کبک در حال بررسی است که من با آن مخالفم. فکر می‌کنم که چنین طرحی حقوق مردم را نقض می‌کند. و به همین دلیل است که من به جمع این تظاهر کنندگان پیوسته‌ام."

سیمرانجیت پادا نیز از ساکنان سیک مذهب مونترال می‌گوید: "استفاده من از دستار بر روی سرم به خاطر این است که آن بخشی از وجود من است. نباستی انتخاب بین مذهب و شغل به من تحمیل شود."

در فرانسه قانون منع استفاده از مظاهر مذهبی در مدارس دولتی که از طرف احزاب حاکم وقت و همینطور سوسیالیست‌ها، حزب مخالف دولت، حمایت شد، با اکثریت آرا در سال ۲۰۰۴ میلادی به تصویب پارلمان رسید.

بر اساس این قانون که پیش و بعد از تصویب بحث برانگیز بوده است، استفاده از مظاهر مذهبی مانند حجاب اسلامی، کلاه کوچک مخصوص یهودیان و یا انداختن صلیب بزرگ بر گردن و چیزهایی شبیه آن ممنوع است.

دو سال پیش نیز در فرانسه قانون منع استفاده از برقع و نقاب در معبر عمومی تصویب و به اجرا درآمد.

مطالب مرتبط