'ارتش پاکستان تسلیم تروریست‌ها نخواهد شد'

ژنرال اشفاق پرویز کیانی
Image caption به دنبال اعلام پیش شرط طالبان برای مذاکرات برخی از صاحب نظران در خصوص حمایت کامل ارتش از مذاکرات با طالبان درصورتی که این مذاکرات مواضع امنیتی را تضعیف کند ابراز تردید کردند

ارتش پاکستان می‌گوید که به تروریست‌ها اجازه نخواهد داد تا از حمایت این نیرو از روند سیاسی در کشور سوء استفاده شود.

ژنرال اشفاق پرویز کیانی، فرمانده ارتش پاکستان، در بیانیه‌ای افزوده است که اگرچه ارتش معتقد است که برای دستیابی به صلح باید به راه حل‌های سیاسی فرصت داده شود، اما تاکید کرده است که "از این حمایت ارتش نباید برداشت اشتباه شود، مبنی بر اینکه ارتش به تروریست‌ها اجازه خواهد داد تا آنها ما را مجبور به قبول شرایط‌ شان کنیم."

اظهارات فرمانده ارتش پاکستان یک روز پس از آن اعلام شد که طالبان پاکستان ضمن استقبال از موضع دولت این کشور برای در اولویت قرار دادن مذاکره با طالبان، دو پیش شرط را برای حرکت به سوی انجام گفتگو بین دو طرف ارائه کرد.

روز یکشنبه (۱۵ سپتامبر) شاهد‌ الله شاهد، سخنگوی طالبان، اعلام کرد که خروج نیروهای نظامی از مناطق قبیله‌ای و آزادی زندانیان طالبان، پیش شرط طالبان برای شروع مذاکرات است.

سخنگوی طالبان این شروط را برای ایجاد جو اعتماد بین دو طرف عنوان کرده، اگرچه توضیح نداد که اقدام آنها در صورت برآورده شدن احتمالی این شروط چه خواهد بود.

اظهارات طالبان واکنشی بود به جلسه احزاب اصلی پاکستان که هفته گذشته در اسلام آباد، پایتخت، برگزار شد و اجماع شرکت کنندگان در آن، بر اولویت داشتن مذاکره با ستیزه‌جویان بود.

این تحولات در حالی صورت گرفته است که در چند حمله جداگانه ۶ نیروی نظامی پاکستان که یک افسر ارشد در بین آنها بوده است در دستکم دو روز گذشته از سوی ستیزه جویان طالبان کشته شده‌اند.

در بیانیه ارتش پاکستان این افراد "شهید" خوانده شده و فرمانده ارتش تاکید کرده است که عاملان این "اقدامات بزدلانه" را به سزای اعمالشان خواهد رساند.

به دنبال اعلام پیش شرط طالبان برای مذاکرات برخی از صاحب نظران در خصوص حمایت کامل ارتش از مذاکرات با طالبان درصورتی که این مذاکرات مواضع امنیتی را تضعیف کند ابراز تردید کردند.

مطالب مرتبط