آمریکا، بریتانیا و فرانسه خواستار صدور 'قطعنامه‌ای قاطع' درباره سوریه شدند

Image caption وزرای خارجه فرانسه، بریتانیا و آمریکا در کنفرانسی خبری شرکت کردند

فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه می‌گوید که فرانسه، بریتانیا و آمریکا خواستار صدور قطعنامه‌ای "قاطع" از سوی شورای امنیت سازمان ملل برای از بین بردن تسلیحات شیمیایی سوریه هستند.

در جریان مذاکراتی که با حضور فرانسوا اولاند،رئیس جمهور و لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه، جان کری، وزیر خارجه آمریکا و ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا امروز (دوشنبه ۱۶ سپتامبر) در پاریس برگزار شد، آنها موافقت خود را با برنامه زمانی دقیقی برای از بین بردن تسلیحات شیمیایی در سوریه اعلام کردند.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا در جریان کنفرانسی خبری مشترکی که در پایان این نشست برگزار شد گفت که بریتانیا، فرانسه، روسیه و آمریکا موافقت کرده اند که عدم پایبندی سوریه به قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل تبعاتی برای این کشور خواهد داشت.

وزیر خارجه فرانسه هم در این کنفرانس خبری گفت فرانسه، بریتانیا و آمریکا موافقت کرده‌اند تا برای یافتن راه حلی سیاسی برای بحران سوریه کنفرانس صلحی برگزار شود.

براساس توافقی که با میانجیگری روسیه و آمریکا به دست آمده، سوریه موافقت کرده تا ظرف یک هفته ذخایر تسلیحات شیمیایی خود را در اختیار جامعه جهانی قرار دهد و تا اواسط سال ۲۰۱۴ میلادی این تسلیحات را نابود کند.

تاکید فرانسوا اولاند بر حفظ گزینه نظامی

Image caption فرانسوا اولاند بر حفظ گزینه نظامی تاکید کرده است

پیشتر رئیس جمهور فرانسه در جریان نطقی تلویزیونی گفت که برای "اعمال فشار بر سوریه، گزینه نظامی همچنان باید پا برجا باشد."

آقای اولاند همچنین توافق روسیه و آمریکا بر سر تحت کنترل قرار دادن تسلیحات شیمیایی سوریه را "گامی مهم" به سوی اهداف بزرگتری برای پایان دادن به جنگ داخلی در این کشور توصیف کرد.

رئیس جمهور فرانسه افزود که قطعنامه جدید شورای امنیت سازمان ملل در مورد سوریه باید تا پایان هفته جاری مورد توافق اعضای این شورا قرار گیرد.

رئیس جمهور فرانسه ضمن تاکید بر ضرورت وجود تحریم ها گفت: "چنانچه توافق بدست آمده و قطعنامه جدید شورای امنیت سازمان ملل به نتیجه ای نرسد، تحریم ها امری ضروری خواهد بود."

خبرنگار بی‌بی‌سی در پاریس می گوید که اکثریت مردم فرانسه معتقدند که سیاست این کشور در قبال سوریه بیش از حد جنگ طلبانه است.

فرانسه نگران آن است که توافق آمریکا و روسیه باعث تحکیم وضعیت بشار اسد، رئیس جمهور سوریه شود.

آقای اولاند تاکید کرده که بشار اسد در آینده سوریه نقشی ندارد.

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی، هنوز مشخص نیست که آیا موضع گیری سرسختانه فرانسه در قبال سوریه در قطعنامه مورد بررسی در شورای امنیت تاثیری خواهد داشت یا خیر.

روز گذشته (یکشنبه ۱۵ سپتامبر) باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا در بیانیه ای از توافق کشورش و روسیه درخصوص تحت کنترل قرار دادن تسلیحات شیمیایی سوریه استقبال کرد، اما گفت که اگر دیپلماسی شکست بخورد، آمریکا همچنان آماده مداخله نظامی در سوریه است.

درخواست جهانی برای متوقف کردن حملات به بیمارستان ها

در همین حال پنجاه نفر از مقامات و کارشناسان پزشکی جهان از جمله سه نفر از برندگان جایزه نوبل پزشکی از تمامی جناح های درگیر در سوریه خواسته اند تا حمله به بیمارستان ها و کارکنان پزشکی را متوقف کنند.

این افراد در نامه ای سرگشاده به ژورنال پزشکی، لانست، هشدار داده اند که درنتیجه حملات منظم و عمدی به بیمارستان ها، سیستم پزشکی سوریه با وضعیت بحرانی روبرو است و برای غیرنظامیان تقریبا دریافت خدمات پزشکی ضروری امری غیرممکن شده است.

گفته شده که هزاران پزشک مجبور به ترک کشور شده اند و بخش های وسیعی از کشور از خدمات پزشکی محروم مانده اند.

به گفته این کارشناسان عمل های جراحی بدون داروی بیهوشی انجام می شود و خطر اپیدمی در کشور رو به افزایش است.