اختلاف نظر روسیه و فرانسه در مورد قطعنامه شورای امنیت در مورد سوریه

وزرای امور خارجه روسیه و فرانسه در پی دیدار و مذاکره امروز (سه شنبه ۱۷ سپتامبر) در مسکو، گفته اند که هر دو کشور در مورد ضرورت توقف سرکوب و خونریزی در سوریه و نابودی تسلیحات شیمیایی آن کشور اتفاق نظر دارند.

اما به گفته سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، دو کشور درباه نحوه دستیابی به این اهداف دیدگاه مشترکی ندارند.

روسیه همچنان معتقد است که حمله شیمیایی به حومه دمشق در ۲۱ اوت اقدامی از سوی نیروهای شورشی مخالف حکومت سوریه بوده که با هدف فراهم آوردن زمینه مداخله خارجی در این کشور صورت گرفت.

اما در مقابل لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه گفته است که گزارش روز گذشته سازمان ملل تردیدی باقی نمی گذارد که رژیم بشار اسد مسئول حمله شیمیایی است.

آقای لاوروف در پایان این مذاکرات گفت که هر گونه قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در مورد تحت کنترل گرفتن تسلیحات شیمیایی سوریه نباید با تهدید به اقدام نظامی همراه باشد.

این در حالی است که فرانسه تلاش می کرد که روسیه را به حمایت از چنین قطعنامه ای ترغیب کند.

احتمال اعزام کارشناسان تسلیحاتی بریتانیا

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا تمایل این کشور را به اعزام کارشناسان تسلیحاتی به سوریه برای کمک به نابودی ذخایر تسلیحات شیمیایی این کشور ابراز کرده است.

آقای هیگ گفته است که دولت بریتانیا به عنوان بخشی از یک گروه بین المللی تمایل به اعزام کارشناس دارد، اما در عین حال گفت که از نیروهای بریتانیایی برای حفاظت از این تیم استفاده نخواهد شد.

وزیر امور خارجه بریتانیا افزود ما نیروهای بریتانیا را تحت هیچ شرایطی به سوریه اعزام نمی کنیم.

روز گذشته بازرسان تسلیحاتی سازمان ملل رسما تأیید کردند که در جریان حمله ماه گذشته به حومه دمشق از گاز سارین علیه شهروندان غیرنظامی استفاده شده است.

مطالب مرتبط