پاکستان از تاجیکستان برق خریداری می‌کند

Image caption امضای توافقنامه در چارچوب دیدار هیئتهای کشورهای شامل طرح casa-1000، یعنی تاجیکستان، قرقیزستان، افغانستان و پاکستان صورت گرفت

پاکستان تعهد کرده است که همه‌ساله از تاجیکستان در فصل تابستان سه میلیارد کیلووات ساعت برق خریداری کند.

طبق موافقت‌نامه‌ای که روز دوشنبه ۱۶ سپتامبر در اسلام‌‌آباد، پایتخت پاکستان، میان مقامات این کشور و تاجیکستان و قرقیزستان امضا شد، قرار است پاکستان این مقدار برق را طول ۱۵ سال آینده خریداری کند.

در این سند همچنین تکید شده است که پاکستان همه‌ساله دو میلیارد کیلووات ساعت نیروی برق تولید قرقیزستان را نیز خریداری می‌کند.

در این موافقت‌نامه اعلام شده است که پاکستان نیروی برق تولید تاجیکستان و قرقیزستان را از ماه می تا ماه سپتامبر خریداری می‌کند. پولاد محی‌الدین اف، معاون وزیر انرژی و صنایع تاجیکستان این سند را امضا کرده است.

ضمنا، امضای این موافقت‌نامه در چارچوب دیدار هیئت‌های کشورهای شامل طرح انتقال نیروی برق موسوم به' CASA-۱۰۰۰' است که تاجیکستان، قرقیزستان، افغانستان و پاکستان شامل آن هستند صورت گرفته است.

همچنین عنوان شده که هزینه این طرح انتقال نیروی برق تاجیکستان و قرقیزستان به افغانستان و پاکستان حدود یک میلیارد دلار بوده و هر کشور برای احداث قسمت داخلی خود باید اقدام کند.

تا حال برخی از سازمانهای مالی بین‌المللی، نظیر بانک جهانی و بانک اسلامی توسعه اظهار داشتند که در اجرای این طرح منطقه ای سرمایه‌گذاری می‌کنند. مخارج تاجیکستان برای این پروژه حدود ۲۷۰ میلیون دلار گزارش شده است.

انتظار می‌رود، امور ساختمانی در اوایل سال آینده میلادی آغاز شده و تا سال ۲۰۱۷ ادامه داشته باشد. روسیه نیز به این طرح توجه کرده در صدد است برخی از مخارج آن را سرمایه‌گذاری کند.

پاکستان از سال گذشته میلادی در روند مذاکرات این طرح مشارکت نمی‌کرد. و تنها بعد از انتخاب حکومت جدید پاکستان و تأیید هیئت رسمی این کشور در این طرح روند مذاکرات از سر گرفته شد.

تاجیکستان و قرقیزستان که از کشورهای دارای ذخایر غنی نیروی برق آبی در منطقه محسوب می‌شوند، به اجرای موفق طرح CASA-۱۰۰۰ امید دارند، زیرا امکان فروش نیروی برق اضافی به کشورهای همسایه را دریافت می‌کنند.

پاکستان و افغانستان از کشورهایی محسوب می‌شوند که برای رشد اقتصاد خود به واردات نیروی برق نیاز دارند.در طول چند سال اخیر ناآرامیها در افغانستان و وضع پیچیده سیاسی در پاکستان از آغاز اجرای این طرح جلوگیری می‌کرد.

با این وجود، شرکت “برق تاجیک” انتقال نیروی برق به افغانستان را ادامه‌ می‌دهد. طبق اطلاع منابع این شرکت همه‌روزه به افغانستان حدود پنج میلیون کیلووات ساعت برق انتقال داده می‌شود.

این منابع می‌گویند که تاجیکستان از شرایط انتقال مقدار نیروی برق بیشتر برخوردار است، ولی جانب افغانستان هنوز به افزایش واردات برق نیاز ندارد.

گفته می‌شود که در هشت ماه سال جاری تاجیکستان به افغانستان ۶۰۰ میلیون کیلووات ساعت برق صادر کرده است. انتقال نیروی برق به افغانستان تا اواسط ماه اکتبر ادامه‌ یافته و سپس تاجیکستان برق را برای برآورده ساختن نیازهای داخلی خود مصرف می‌کند.

مطالب مرتبط