جست‌وجو برای کشف انگیزه تیراندازی در واشنگتن

رسانه‌های آمریکایی گزارش داده‌اند مردی که در یک پایگاه نیروی دریایی در واشنگتن آتش گشود و ۱۲ نفر را کشت، "مسئله روانی" داشته است.

هنوز سرنخی از انگیزه تیراندازی روز دوشنبه ۱۶ سپتامبر، ۲۵ شهریور در پایتخت آمریکا در دست نیست و رسانه‌ها در حال جست‌وجوی سابقه فرد تیرانداز هستند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده آرون الکسیس ۳۴ ساله که مامور ذخیره نیروی دریایی آمریکا بوده، پارانویا و بی‌خوابی داشته و صداهای موهومی می‌شنیده است.

با این حال آنتونی لیتل، شوهر خواهر آرون الکسیس، گفته است که در او "هیچ نشانه‌ای" از این که مرتکب چنین عملی شود، سراغ ندارد.

طبق گزارش‌های رسانه‌ها، آرون الکسیس به آیین بودایی گرویده بوده و پیش از این در دو مورد مرتبط با اسلحه، با او برخورد قانونی شده است.

مقامات می‌گویند او که در زمان وقوع تیراندازی پیمان‌کار نیروی دریایی ایالات متحده بود، برای ورود به این محوطه حفاظت‌شده، مجوز داشته است.

روز سه‌شنبه مقامات آمریکایی گفتند که آرون الکسیس به‌تنهایی دست به این عمل زده و همه قربانیان که بین ۴۶ تا ۷۳ سال سن دارند، شناسایی شده‌اند.

در جریان این حمله پلیس به آرون الکسیس شلیک کرد و کشته شد.

آرون الکسیس، برای چهار سال بین ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۱ در نیروی دریایی آمریکا سرناوی (سرجوخه) بوده است.

شاهدان عینی گفته‌اند آقای الکسیس صبح روز دوشنبه در کافه‌تریای ساختمان و محوطه‌ای که کارمندان می‌نشینند، به سوی آنها آتش گشوده است.

تعداد کشته‌شدگان این حادثه با احتساب خود تیرانداز، ۱۳ نفر است.

بیش از ده نفر هم در این حادثه مجروح شده‌اند.

رئیس جمهوری آمریکا دستور داده است پرچم‌های این کشور در کاخ سفید و کنگره نیمه‌افراشته شود.

باراک اوباما، این عمل را "بزدلانه" توصیف کرده است.

آرون الکسیس در دوره خدمت، دو مدال هم گرفته بود که البته مدال‌های ارزشمندی نیستند؛ یکی مدال "خدمت در دفاع ملی"، و دیگری مدال "خدمت در جنگ جهانی علیه تروریسم".

روزنامه واشنگتن‌پست نوشته است که او به خاطر آن‌چه نافرمانی، رفتار نامناسب، و غیبت طولانی از کار توصیف شده، از خدمت در نیروی دریایی خلع شده است.

تازه‌شدن بحث‌ها درباره مهار اسلحه

با حادثه تیراندازی روز دوشنبه در پایتخت ایالات متحده، بحث‌ها درباره مهار اسلحه در جامعه آمریکا دوباره بالا گرفته است.

یک عضو موثر مجلس نمایندگان آمریکا گفته است انتظار دارد این واقعه، بحث‌های قدیمی درباره مهار اسلحه را در کشور زنده کند.

استنی هایر، نماینده دموکرات، گفته است این تیراندازی، "بحث‌ها درباره دسترسی به سلاح‌هایی که می‌تواند برای کشتن سریع عده‌ای زیاد به کار آید" تازه کرده است.

به گفته شاهدان، آلکسیس آرون حمله‌اش را با یک شات‌گان آغاز کرده است که آن را به شکل قانونی در ایالات ویرجینیا، از ایالات‌های همسایه پایتخت آمریکا خریده بود.

حادثه تیراندازی در یک دبستان در ایالت کنتیکات آمریکا در دسامبر/آذر گذشته که به کشته‌شدن ۲۷ نفر منجر شد، بحث‌ها درباره میزان دسترسی به اسلحه در ایالات متحده را داغ کرد.

دولت کنونی آمریکا هم از حامیان محدودکردن دسترسی به اسلحه است اما لابی هواداران آزادی بیشتر در برخورداری از اسلحه هم قدرتمند است.

مطالب مرتبط