نشست کشورهای عضو شورای امنیت درباره سوریه

Image caption روسیه و سوریه می‌گویند حمله شیمیایی اخیر، کار شورشیان بوده است

پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد در نیویورک دیدار کرده‌اند تا درباره قطع‌نامه‌ای برای مهار تسلیحات شیمیایی سوریه مذاکره کنند.

طبق گزارش‌ها این مذاکرات که روز سه‌شنبه ۱۷ اوت به مدت یک ساعت برگزار شده، قرار است روز چهارشنبه هم ادامه داشته باشد.

قطع‌نامه مورد بحث، گامی اساسی در اجرای طرح آمریکا و روسیه است که بر اساس آن، سوریه باید ذخایر تسلیحات شیمیایی خود را ظرف یک هفته اعلام کند و تا میانه سال آینده میلادی، یعنی تا ماه مه/اردیبهشت آینده، آنها را منهدم کند.

با این حال به نظر می‌رسد تا همین جا هم اختلاف‌نظرهای ریشه‌ای بر سر انشای این قطع‌نامه وجود دارد.

آمریکا، بریتانیا و فرانسه می‌خواهند در این قطع‌نامه به اقدام نظامی هم اشاره شود ولی روسیه با آن مخالف است.

ایالات متحده و روسیه روز شنبه این هفته، درباره این طرح گام‌به‌گام امحای تسلیحات شیمیایی سوریه توافق کردند.

در روزهای پیش، آمریکا با متهم‌کردن حکومت سوریه به خاطر حمله شیمیایی روز ۲۱ اوت در حومه دمشق، می‌گفت که قصد دارد با حمله نظامی، امکان تکرار چنین حملاتی را در آینده بگیرد.

گزارش سازمان ملل متحد درباره این حمله شیمیایی که روز دوشنبه منتشر شد، تایید کرد که گاز اعصاب سارین در جریان حمله با راکت‌ها استفاده شده است. با این حال این گزارش حرفی درباره عامل این حمله نزده است.

آمریکا، بریتانیا و فرانسه می‌گویند این گزارش سازمان ملل متحد، به‌روشنی موضع آنان در مقصربودن نیروهای حکومتی سوریه را تقویت می‌کند چون فقط آنان قادر به اجرای چنین حمله‌ای بوده‌اند.

روسیه این استدلال را رد می‌کند.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، روز سه‌شنبه گفت که مسکو "دلایل جدی" دارد که این حمله، توسط نیروهای شورشی و برای تحریک جامعه جهانی صورت گرفته است.

بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه نیز می‌گوید نیروهای مخالف عامل حمله شیمیایی ۲۱ اوت هستند.

جلسه روز سه‌شنبه نمایندگان پنج کشور عضو شورای امنیت، آمریکا، بریتانیا، چین، روسیه و فرانسه حدود یک ساعت طول کشیده است.

دیپلمات‌ها گفته‌اند این جلسه روز چهارشنبه هم برگزار می‌شود.

به گفته این منابع، بحث روز سه‌شنبه بر سر پیش‌نویس قطع‌نامه‌ای بوده که آمریکا، بریتانیا و فرانسه پیشنهاد کرده بودند.

ارین پلتون، سخن‌گوی هیات نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد، پیش از این جلسه گفت: "برای حفظ دقت و امانت در مذاکرات، جزئیاتی درباره جلسه یا پیش‌نویس قطع‌نامه مطرح نمی‌کنیم."

پیش از این جلسه، وزرای امور خارجه روسیه و فرانسه با یک‌دیگر در مسکو دیدار داشتند و در جریان آن، اختلافات دو کشور درباره سوریه برجسته‌تر شد.

لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه، گفته است که گزارش روز گذشته سازمان ملل تردیدی باقی نمی‌گذارد که حکومت بشار اسد، مسئول حمله شیمیایی است.

آقای لاوروف در پایان این مذاکرات گفت که هر گونه قطع‌نامه شورای امنیت سازمان ملل در مورد مهار تسلیحات شیمیایی سوریه نباید با تهدید به اقدام نظامی همراه باشد.

پیش از این روسیه و چین سه بار مانع تصویب قطع‌نامه‌های پیشنهادی کشورهای غربی در شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه بشار اسد شده‌اند.

مطالب مرتبط