روسیه: شورشیان سوری از سلاح‌های شیمیایی استفاده کرده‌اند

Image caption آقای ریابکف گفت روسیه در حال ارزیابی اسناد ارائه شده توسط سوریه است

سرگئی ریابکف، معاون وزیر امور خارجه روسیه گفته است که کشورش اسنادی از استفاده شورشیان سوری از سلاح‌های شیمیایی در دست دارد.

آقای ریابکف همچنین گفت که گزارش بازرسان سازمان ملل در خصوص ادعای استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه سیاست‌زده، مغرضانه و یک طرفه بوده است.

او گفت بازرسان سازمان ملل تنها به حمله روز ٢١ اوت پرداخته اند و از توجه به سه حمله پیشین خودداری کرده‌اند.

دولت سوریه می‌گوید اسناد قطعی وجود دارد که این حملات شیمیایی کار شورشیان بوده است و این اسناد را در اختیار روسیه قرار داده است.

آقای ریابکف به شبکه تلویزیونی RT روسیه گفته است که دولت سوریه دلایل و شواهد خود را به روسیه ارائه داده و روسیه در حال ارزیابی آنهاست.

بازرسان سازمان ملل گفته‌اند که در حمله روز ٢١ اوت از گاز سارین (گاز اعصاب) استفاده شده است.

با این که گزارشگران سازمان ملل چیزی در مورد طرف مسئول این حمله شیمیایی نگفته‌اند، دولت‌های غربی مدعی استفاده نیروهای دولتی سوری از گاز سارین هستند.

دیدبان حقوق بشر، یک سازمان حقوق بشری آمریکایی نیز گفته است "نشانه های قوی" وجود دارد که راکت‌های حامل گاز سارین از سمت یک پادگان نظامی شلیک شده‌اند.

اختلاف در شورای امنیت

پنج عضو دائمی شورای امنیت (بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه و ایالات متحده آمریکا) دیروز - سه‌شنبه - در خصوص پیش‌نویس قطعنامه ای در باره سلاح‌های شیمیایی سوریه گفتگو کردند.

بریتانیا، فرانسه و آمریکا پیش‌نویسی را به مذاکره گذاشته‌اند که بخش‌هایی از آن مورد مخالفت روسیه قرار گرفته است.

سه کشور غربی ارائه دهنده پیش‌نویس خواستار تهدید به استفاده از قوه قهریه علیه سوریه در متن قطعنامه هستند اما روسیه می‌گوید صدور قطعنامه در باره سلاح‌های شیمیایی نباید توام با تهدید حمله نظامی باشد.

روسیه و چین تا کنون سه بار از تصویب قطعنامه های پیشنهادی دولت‌های غربی در شورای امنیت جلوگیری کرده‌اند.

مطالب مرتبط