روسیه 'شواهد' استفاده شورشیان سوریه از سلاح شیمیایی را به شورای امنیت می‌دهد

Image caption در گزارش بازرسان سازمان ملل به مقصر حمله شیمیایی اخیر پرداخته نشده است

روسیه می‌گوید شواهدی را به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه می‌دهد که نشان می‌دهد حمله شیمیایی اخیر در حومه دمشق، کار شورشیان سوریه بوده است.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه سوریه، روز چهارشنبه ۱۸ سپتامبر، ۲۷ شهریور گفته است روسیه این شواهد را به شورای امنیت خواهد داد.

آقای لاوروف گفته است که این شواهد را مقامات سوریه ارائه داده‌اند و البته تاکید کرده که خودش هنوز آنها را ندیده است.

گزارش سازمان ملل متحد که روز دوشنبه این هفته منتشر شد، نتیجه‌گیری کرده که در حمله روز ۲۱ اوت در حومه دمشق، از گاز اعصاب سارین استفاده شده است.

آمریکا می‌گوید عامل این حمله نیروهای دولتی سوریه بوده‌اند اما گزارش سازمان ملل متحد درباره عامل آن سکوت کرده است.

روسیه از این گزارش انتقاد کرده و آن را یک‌جانبه و مغرضانه خوانده است. سازمان ملل متحد به این موضع‌گیری واکنش نشان داده و گفته که یافته‌های این گزارش، قطعی و مسلّم هستند.

مخالفت روسیه با قوه قهریه

در روزهای پیش، آمریکا با متهم‌کردن حکومت سوریه به خاطر حمله شیمیایی روز ۲۱ اوت در حومه دمشق، می‌گفت که قصد دارد با حمله نظامی، امکان تکرار چنین حملاتی را در آینده بگیرد.

اما نهایتا ایالات متحده و روسیه روز شنبه این هفته، درباره یک طرح گام‌به‌گام برای امحای تسلیحات شیمیایی سوریه توافق کردند.

آمریکا، بریتانیا و فرانسه می‌خواهند در این قطع‌نامه به قوه قهریه هم اشاره شود ولی روسیه با آن مخالف است.

اما روسیه به طور مکرر درباره این که حکومت سوریه به حملات شیمیایی دست زده باشد، ابراز تردید کرده و بر همین اساس با هر گونه قطع‌نامه‌ای که به حمله نظامی اجازه بدهد، مخالفت می‌کند.

روسیه مهم‌ترین متحد سوریه در جهان است و تاکنون سه بار مانع تصویب قطع‌نامه‌های پیشنهادی کشورهای غربی در شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه بشار اسد شده است.

پیش از وزیر امور خارجه روسیه، معاون او سرگئی ریابکف خبر از وجود چنین اسنادی داده بود که دست‌داشتن شورشیان سوری در حمله شیمیایی اخیر را تایید می‌کند.

آقای ریابکف همچنین انتقاد کرد که بازرسان سازمان ملل متحد تنها به حمله روز ٢١ اوت پرداخته‌اند و از توجه به سه حمله پیشین خودداری کرده‌اند.

مذاکرات پنج عضو دائمی شورای امنیت، آمریکا، بریتانیا، چین، روسیه و فرانسه درباره پیش‌نویس قطع‌نامه‌ای درباره سوریه، روز سه‌شنبه در نیویورک آغاز شد و همچنان در جریان است.

مطالب مرتبط