نیروهای امنیتی مصر شهرک کرداسه را از اسلامگرایان باز پس گرفتند

کرداسه
Image caption نیروهای دولتی با برقراری مقررات منع آمد و شد جستجو برای دستگیری افراد مسلح را ادامه می‌دهند

نیروهای امنیتی مصر یک شهرک‌ تحت تسلط طرفداران محمد مرسی را باز پس گرفته‌اند و به جستجوی افراد مسلح مستقر در آن منطقه ادامه می‌دهند.

روز پنجشنبه، ۲۸ شهریور (۱۹ سپتامبر)، وزارت کشور مصر با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که در جریان عملیات نیروهای امنیتی علیه "تروریست‌ها" در شهرک کرداسه، واقع در نزدیکی قاهره، یک افسر عالیرتبه پلیس کشته و در آن شهرک مقررات منع آمد و شد برقرار شده است.

براساس این اطلاعیه، هنگام ورود ستون نیروهای دولتی به شهرک کرداسه، ژنرال نبیل فرج، معاون رئیس پلیس جیزه (در غرب قاهره)، در اثر تیراندازی "تروریست‌ها و جنایتکاران" جان خود را از دست داد. مقامات دولت انتقالی مصر و مخالفان محمد مرسی، رئیس جمهوری برکنار شده، از اسلامگرایان مسلح مخالف دولت با عنوان "تروریست" نام می‌برند.

گزارش‌های خبری حاکی از آن است که نیروهای امنیتی، با همراهی خودروهای زرهی و در حمایت هلی‌کوپترهای نظامی، از شامگاه گذشته عملیات تصرف شهرک کرداسه را آغاز کردند.

به گفته وزارت کشور مصر، با برقراری مقررات منع آمد و شد در کرداسه، نیروهای امنیتی امکان آن را یافته‌اند تا به جستجو برای یافتن افراد مسلح مستقر در این شهرک ادامه دهند.

یک مقام امنیتی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که عملیات جستجوی خانه به خانه در کرداسه ادامه دارد و تا کنون بیش از سی نفر به ظن دست داشتن در عملیات مسلحانه علیه دولت مصر بازداشت شده‌اند.

باز پس گیری از طرفداران مرسی

Image caption طرفداران مرسی همچنان خواستار بازگشت او به قدرت هستند

ورود نیروهای دولتی به کرداسه دومین مورد از عملیات مشترک پلیس و ارتش مصر برای بازپس گیری یکی از مناطق تحت تسلط اسلامگرایان پس از سرنگونی محمد مرسی است. روز یکشنبه، نیروهای پلیس و ارتش در عملیات مشترکی توانستند شهرک دلجا را پس از دو ماه، از اسلامگرایان باز پس بگیرند.

اوایل ماه ژوئیه سال جاری و در حالیکه چندین هزار تن از مخالفان محمد مرسی، رئیس جمهوری اسلامگرای مصر، با برگزاری تجمع اعتراضی در قاهره خواستار کناره‌گیری او بودند، ارتش مصر او را برکنار کرد و اداره امور را به یک دولت انتقالی سپرد. طرفداران رئیس جمهوری سابق همچنان به تظاهرات علیه دولت انتقالی ادامه داده‌‌اند و چند نقطه را نیز در تسلط خود گرفته بودند.

گفته می‌شود از زمان برکناری محمد مرسی، در درگیری بین طرفداران او و نیروهای امنیتی، دست کم یکهزار تن از اسلامگرایان و شماری از ماموران دولتی کشته شده‌اند.

روز ۱۴ اوت، برخی رسانه‌های مصر گزارش کردند که افراد مسلح "طرفدار مرسی" با حمله به پاسگاه‌های پلیس کرداسه، پانزده مامور پلیس را کشتند و اجساد آنان را مثله کردند. این حمله چند ساعت پس از عملیات ارتش و پلیس مصر در برچیدن تجمع طرفداران آقای مرسی در قاهره آغاز شد و گفته می‌شود انگیزه مهاجمان، تلافی‌ خشونت پلیس در پراکندن تجمع‌کنندگان بوده است.

برخی منابع خبری مصری گفته‌اند که ساکنان شهرک کرداسه اسامی یکصد و چهل نفر را به عنوان عوامل قتل ماموران پلیس در اختیار نهادهای امنیتی قرار داده‌اند و نیروهای دولتی در صدد بازداشت این افراد هستند.

براساس برخی گزارش‌ها، تعدادی از مظنونان از اعضای گروه اسلامگرای موسوم به "جماعت اسلامیه" هستند که در دهه ۱۹۹۰، علیه حکومت حسنی مبارک وارد عملیات مسلحانه شداما بعدا با طرد این نوع عملیات، به فعالیت‌های سیاسی روی آورد و از متحدان محمد مرسی در طول دوره ریاست جمهوری او بود.

مخالفان محمد مرسی ضمن استقبال از عملیات نیروهای امنیتی در کرداسه، تسلط اسلامگرایان بر این شهر را یکی از عواقب منفی برکناری آقای مرسی توصیف کرده‌اند.

مطالب مرتبط