آمریکا: شورای امنیت قطعنامه سوریه را تصویب کند

جان کری
Image caption جان کری: بحث بر سر نابود شدن زرادخانه شیمیایی سوریه بازی نیست

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته است که هر چه سریع‌تر برای جلوگیری از اقدام نظامی احتمالی علیه سوریه، در مورد امحای زرادخانه شیمیایی بشار اسد یک قطعنامه‌ لازم الاجرای مورد نظر واشنگتن را تصویب کند.

آقای کری پنجشنبه (۱۹اوت) در یک کنفرانس خبری در واشنگتن موضع گیری جامعه بین المللی علیه حکومت بشار اسد را «حیاتی» دانست و گفت: «شورای امنیت باید آماده باشد که هفته آینده وارد عمل شود.»

او هشدارداد: «فرصت کوتاه است، بگذارید درباره آنچه از قبل می‌دانیم، بحث نکنیم.»

وزیر امور خارجه آمریکا افزود: «به جای آن، باید متوجه باشیم که دنیا نظاره گر است تا ببیند آیا ما می‌توانیم از اقدام نظامی پیشگیری کنیم یا نه.»

جان کری گفت که امحای زرادخانه سوریه از طریق صلح آمیز امکان پذیر است و هشدار داد که بحث بر سر نابود شدن آن «بازی نیست.»

آقای کری همچنین به گزارش روز دوشنبه سازمان ملل متحد اشاره کرد که نتیجه‌گیری کرده است در حملات روز ۲۱ اوت در حومه دمشق، از گاز اعصاب سارین استفاده شده بود.

به گفته او، آن گزارش ثابت می‌کند که حکومت سوریه دست به کشتار شیمیایی زده است.

این در حالیست که گزارش یاد شده صراحتا اعلام نمی‌کند که حملات شیمیایی ۲۱ اوت کار کدام جناح درگیر در جنگ داخلی سوریه بوده است. آن حملات بیش از ۱۴۰۰ کشته و هزاران مصدوم برجای گذاشت.

طرح گام به گام

Image caption بشار اسد، مخالفان حکومتش را مسوول استفاده از گاز شیمایی می داند

بشار اسد و حامیانش از جمله ایران و روسیه، با رد اتهامات مخالفان و غرب، می‌گوید که مخالفان حکومت از گاز شیمیایی استفاده کرده‌اند.

آمریکا و روسیه روز شنبه این هفته، درباره یک طرح گام ‌به‌ گام برای امحای تسلیحات شیمیایی سوریه توافق کردند.

طرفین همچنین درباره متن قطعنامه‌ای در مورد آینده زرادخانه شیمیایی سوریه در حال مذاکره هستند.

مذاکرات پنج عضو دائمی شورای امنیت، آمریکا، بریتانیا، چین، روسیه و فرانسه درباره پیش‌نویس این قطعنامه در نیویورک آغاز شده است و همچنان ادامه دارد.

آمریکا، بریتانیا و فرانسه می‌خواهند در این سند به قوه قهریه نیز اشاره شود اما روسیه با این موضوع است.

بر اساس توافق واشنگتن و مسکو، دولت سوریه باید تا پایان این هفته فهرست زرادخانه شیمایی خود را اعلام کند. بر اساس این جدول زمانی، زرادخانه شیمیایی سوریه باید تا اواسط سال آینده میلادی منهدم شود.

رئیس‌جمهوری سوریه در مصاحبه‌ای با شبکه آمریکایی فاکس نیوز گفته است که به برنامه امحای تسلیحات شیمیایی کشورش پایبند است ولی هشدار داده است که این کار ممکن است تا یک سال طول بکشد.

بشار اسد همچنین گفت ممکن است این عملیات تا یک میلیارد دلار هزینه بر دارد.

جان کری روز یکشنبه برای شرکت در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر خواهد کرد.

سوریه یکی از موضوعات مهم پیش روی رهبران کشورهاست که تا چند روز دیگر عازم نیویورک هستند.

از سوی دیگر، قدری جمیل، معاون نخست وزیر سوریه، گفته است که هیچ یک از طرفین درگیر جنگ داخلی کشورش، فعلا قدرت شکست دادن طرف مقابل را ندارد.

او در مصاحبه‌ای با روزنامه بریتانیایی گاردین گفته است: «نه مخالفان مسلح و نه رژیم توان شکست دادن طرف مقابل را ندارند» و این توازن قدرت تا مدت‌ها تغییر نخواهد کرد.

این مقام سوری گفت که دولت سوریه در نظر دارد در یک کنفرانس بین المللی که آمریکا و روسیه تلاش می کنند در ژنو سوئیس برگزار کنند، خواهان برقراری آتش بس و حضور ناظران بین المللی برای نظارت بر آتش بس بشود.