تأسیس ساختار جدید صلیب سرخ در تاجیکستان

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ
Image caption کمیته بین‌المللی صلیب سرخ از سال ۱۹۹۲ در تاجیکستان فعالیت کرده و در زمان جنگ داخلی برای این کشور کمکهایی بشردوستانه ارائه می‌کرد

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ تصمیم گرفته است یک ساختار جدیدی خویش را در تاجیکستان تاسیس بدهد. این ساختار برخی از برنامه های خود در افغانستان را از دوشنبه مدیریت خواهد کرد.

طوری که سخنگوی نمایندگی این کمیته در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان می‌گوید این ساختار مأموریت پشتیبانی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در افغانستان را بر عهده خواهد داشت و تیم آن حدودا از 50 کارمند کمیته بین‌المللی صلیب سرخ عبارت خواهد بود.

رامین هادی‌زاده، سخنگوی این نهاد روز پنج‌شنبه‌ ۱۹ سپتامبر به بی‌بی‌سی درباره هدف از تأسیس این دفتر گفت: “این مأموریت به ادامه‌ فعالیتهای کمیته بین‌المللی صلیب سرخ جهت رساندن کمکها در افغانستان از قلمرو تاجیکستان می‌پردازد.”

او افزود: "فعالیتهای کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در داخل خاک افغانستان قطع نشده‌اند و همچنان دفاتیر و کارمندان داخلی و خارجی این سازمان در آنجا مشغول کار مثل قبل هستند و ما این کشور را به هیچ وجه ترک نکرده‌ایم"

این تصمیم در جریان بازدید نخستین لوران کوربا (Laurent Corbaz)، رئیس بخش عملیاتی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در اروپا و آسیای میانه‌ از تاجیکستان اعلام شد.

وی افزود که آقای کوربا در جریان ملاقات خود با برخی از مقامات تاجیکستان، از جمله وزیر امور خارجه، وزیر عدلیه/دادگستری و معاون رئیس مجلس نمایندگان ملاقات کرده است و در آن فعالیتهای کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در تاجیکستان مورد بررسی قرار گرفتند.

اقای هادیزاده گفت رئیس بخش عملیاتی در اروپا و آسیی میانه از دولت تاجیکستان برای همکاری در جایگیری ماموریت پشتبانی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ از افعانستان دزر شهر دوشنبه اظهار سپاس کرده است.

آقای کوربا در یکی از این ملاقاتها گفته است: “ما از انعکاس فعالیت هماهنگ ثابت میان سازمان خود و دولت تاجیکستان در حوزه‌های جدید، نظیر پشتیبانی از عملیات بشردوستانه در افغانستان خوشحالیم. ما همچنین برای توسعه بیشتر همکاریمان در تاجیکستان در عرصه‌هایی که کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در آن تخصص دارد و به نفع مردم نیازمند است، ابراز آمادگی کردیم.”

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ از سال ۱۹۹۲ در تاجیکستان فعالیت کرده و در زمان جنگ داخلی برای این کشور کمکهایی بشردوستانه ارائه می‌کرد.

نمایندگی این کمیته در تاجیکستان بیشتر برای حل مسائل مربوط به مشکلات قربانیان مین و خانواده‌های افراد ناپدیدشده، واکنش به نیازهای بشردوستانه ناشی از شرایط اضطراری، از قبیل حوادث در وادی رشت و شهر خاروغ که در سه سال اخیر رخ داده است، می‌پردازد.

همچنین کمک به گسترش توانایهای جمعیت هلال احمر و وزارت تندرستی در واکنش به نیازهای اضطراری نیز یکی از مهمترین سمتهای فعالیت این سازمان در تاجیکستان بوده است.

افزون بر این، کمیته بین‌المللی صلیب سرخ از تلاشهای دولت تاجیکستان برای گسترش آگاهی در مورد حقوق بین‌الملل بشردوستانه و اصول بشردوستانه در داخل وزارتخانه‌های دولتی، نهادهای دانشگاهی و نهادهای دیگر پشتیبانی می‌کند.

در همین حال کارشناسان سیاسی یکی از اهداف اصلی از تصمیم اخیر کمیته بین‌المللی صلیب سرخ برای تأسیس ساختار ویژه خویش در تاجیکستان را خروج نیروهای ناتو از افغانستان در سال ۲۰۱۴ و احتمال افزایش ناآرامیهایی در افغانستان می‌دانند.

از سویی دیگر در اواخر بهار سال جاری در شهر جلال‌‌آباد، مرکز ولایت ننگرهار، در شرق افغانستان به دفتر نمایندگی میته بین‌المللی صلیب سرخ حمله انتحاری صورت گرفت و بر اثر آن یک نگهبان دفتر کمیته صلیب سرخ کُشته و یک کارمند خارجی و دو کارمند داخلی دیگر آن به طور سطحی زخمی شدند.

مطالب مرتبط