سازمان صلح سبز از روسیه خواست فعالان زیست‌محیطی را آزاد کند

ماموران روسی
Image caption ماموران مسلح گارد ساحلی روسیه بر عرشه کشتی حامل معترضان پیاده شدند

صلح سبز از دولت روسیه خواسته است معترضان به تخریب محیط زیست قطب شمال را آزاد کند.

روز جمعه، ٢٩ شهریور (٢٠ سپتامبر)، صلح سبز که یک سازمان بین‌المللی فعال در زمینه حفاظت از محیط زیست است از دولت روسیه خواست تا ۳۰ فرد معترض به حفاری اکتشافی در حوزه اقیانوس منجمد شمالی را که توسط نیروهای امنیتی روسی بازداشت شده‌اند فورا آزاد کند.

روز پنجشنبه، ماموران امنیتی روسیه کشتی یخ‌شکن آرکتیک سانرایز (طلوع قطبی) حامل گروهی از فعالان حفاظت از محیط زیست را در منطقه قطب شمال تصرف کردند و به گفته سازمان صلح سبز، در حال حاضر، این کشتی را به سوی بندر روسی مورمانسک، واقع در حدود یک‌هزار و پانصد کیلومتری شمال مسکو، هدایت می‌کنند.

فعالان صلح سبز در اعتراض به برنامه شرکت روسی گازپروم برای حفاری در آب‌های ساحلی اقیانوس منجمد شمالی به این منطقه عزیمت کرده و به گفته منابع روسی، تعدادی از آنان از یک دکل حفاری بالا رفته بودند.

در واکنش به حضور آنان در منطقه، هلی‌کوپترهای حامل ماموران گارد ساحلی روسیه، وابسته به سازمان امنیت فدرال این کشور، به محل اعزام شدند و ماموران بر عرشه این کشتی پایین آمدند.

Image caption ماموران روسی فعالان سرنشین کشتی را بازداشت کردند

سازمان امنیتی ملی روسیه گفته است که ماموران گارد ساحلی ناخدای کشتی را به اتهام "فعالیت‌های غیرقانونی" تحت نظر قرار داده و انتظار می‌رود او در دادگاه بندر مورمانسک رسما تحت پیگرد قرار گیرد.

به گزارش خبرگزاری روسی ریانووستی، یکی از کارشناسان صلح سبز که در کشتی حضور دارد در مصاحبه تلفنی گفته است که سرنشینان کشتی با اتهامات سنگینی از جمله عملیات تروریستی و تحقیقات علمی غیرقانونی مواجه هستند.

اعتراض متقابل

وی گفته است که فعالان صلح سبز در یکی از سالن‌های کشتی در بازداشت هستند اما اجازه خروج از محل برای سیگار کشیدن را دارند.

یح‌شکن طلوع قطبی با پرچم هلند حرکت می‌کند و وزارت خارجه روسیه با احضار سفیر هلند در مسکو، مراتب اعتراض دولت روسیه را به دلیل "ورود بدون مجوز" کشتی به آب‌های روسیه به او ابلاع کرد.

Image caption کشتی طلوع قطبی به سوی یکی از بنادر روسیه در حرکت است

صلح سبز گفته است که هنگام پیاده شدن ماموران روسی بر عرشه طلوع قطبی، این کشتی در آب‌های بین‌المللی حرکت می‌کرد و روسیه حق نداشت آن را هدف حمله قرار دهد. در مقابل، مقامات روسی سرنشینان کشتی را به "اقدامات تهاجمی و تحریک‌آمیز" علیه تاسیسات شرکت گازپروم متهم کرده‌اند.

سازمان صلح سبز عملیات اکتشاف نفت در آب‌های ساحلی اقیانوس منجمد شمالی را مخاطره‌آمیز دانسته و هشدار داده است که وقوع حوادثی مانند نشت نفت، باعث بروز فاجعه‌ای زیست محیطی در این نقطه حساس از کره زمین خواهد شد.

در عین حال، کشورهای حاشیه اقیانوس منجمد شمالی، از جمله روسیه، نروژ و کانادا، برای بهره‌برداری از منابع سرشار قطبی به رقابت پرداخته‌اند.

همزمان، فعالان صلح سبز شاخه استرالیا برای اعتراض به آنچه که اقدام غیرقانونی روسیه در بازداشت فعالان این سازمان خوانده‌اند به کنسولگری روسیه در سیدنی مراجعه کردند اما این کنسولگری از پذیرش اعتراض نامه آنان خودداری ورزیده است.

صلح سبز یک سازمان غیرانتفاعی با دفاتری در چندین کشور جهان است و هدف خود را حفاظت از محیط زیست اعلام کرده است.

فعالیت این گروه علاوه بر سازماندهی اعتراضات علیه تخریب محیط زیست، شامل تحقیقات و ارائه راهبرد برای حمایت از منابع طبیعی کره زمین است.

مطالب مرتبط